| BluishAngel a întrebat:

Cum sa ma controlez sa nu ma omor? Am fost diagnosticata cu depresie severa si am atacuri de panica in fiecare zi,nu ma pot odihni,am dureri de cap,fiecare zi e la fel,un cosmar,offfff,nu mai suport,cum sa fac sa ma controlez? Nu vreau sa mor,nu asta vreau de la viata,dar nu mai suport starile astea,chiar acum am un atac de panica cu dureri de cap si plang in hohote,sunt foarte speriata. Vreau sa scap odata de toate astea,nimic nu imi merge bine,nu ma pot concentra la nimic,doar spaima,agonie,depresie si singuratate. De un an de zile tot asa ma simt! Am fost mereu cu capul pe umeri dar acum sunt disperata,nu stiu ce sa mai fac! Va rog,ajutati-ma,nu m-am mai simtit asa in viata mea! Rog seriozitate,nu e o gluma,nici postarea nici depresia, un medic mi-a pus diagnosticul! Va rog ajutati-ma! In fiecare zi zbier si plang dar nu ma aude nimeni, offf!

11 răspunsuri:
| NH4OH a răspuns:

Du-te la psihiatru, o să îți dea ceva pastile de liniște și care te vor calma mai mult ca sigură. + Un psiholog pentru problemele emoționale, o să găsească soluții speciale pentru tine. Mereu există posibilități!

| daniel33441 a răspuns (pentru NH4OH):

Psihiatrul nu trateaza depresia.romanul nu face diferenta intre psihiatru si psiholog observ

| NH4OH a răspuns (pentru daniel33441):

Iar tu ai o minte atât de îngustă încât nu știi să descifrezi ce am scris. A zis că nu poate dormi și că nu are liniște. Psihologul îi dă pastile de liniște? Nu, psihiatrul se ocupă de asta, sunt pastile speciale care chiar vindecă asemenea ieșiri/ stări și i-am sugerat și un psiholog pentru susținere emoțională. Eventual, mai citește o dată ce am scris dacă nici acum nu poți procesa laughing Și acum am citit și eu răspunsul tău. Persoana aia e într-o stare deplorabilă, la pământ, cât se poate de rău iar tu ești ceva de genul * Eh, gândește-te și tu că nu se întâmplă nimic dacă mori, eventual la un ponei *. Really? Tu chiar nu știi ce înseamnă să treci prin lucruri serioase.

| daniel33441 a răspuns (pentru NH4OH):

Din cata violenta ai in felul de a vorbi nu m-as mira sa nu ai si tu probleme.in primul rand eu nu te-am numit in nici un fel doar ti-am zis ca nu faci diferenta intre psiholog si psihiatru.nu am devenit personal cu tine.nu ai de unde sa stii tu prin ce probleme am trecut eu.iti zic eu din experienta ca de multe ori psihologii si psihiatrii nu au ce iti face.pastilele anti depresive cat si de somn sunt riscante.ia si cauta riscurile pe net.ca degeaba stai in fata lui.se duce ia pastile de dormit si devine dependenta sau mai rau..nu se mai trezeste deloc. singur trebuie sa realizezi ca moartea nu rezolva problema decat prin faptul ca nu mai esti nevoit sa iti rezolvi propiile probleme.practic ocolesti toata situatia.insa si dupa aceasta ocolire iti dai seama cat de infricosator e ca totul se termina.nu te duci nicaieri pur si simplu incetezi din a mai exista.doamna/domnul psihiatru doctor docent..viata nu e lipsita de "probleme serioase" pentru nimeni. poate doar daca ai parinti pe becali sau cine mai stie.altfel toti trecem prin greu mai mult sau mai putin.depasirea depresiei se face prin propria vointa si a gasi motiv sa treci peste.cati fumatori ai vazut tu sa nu reuseasca sa se lase de fumat chiar si cu pastile? iti zic eu...multi.de ce? pentru ca tine si de vointa. poate sa ia cate pastile vrea. daca ea nu vrea sau nu poate sa treaca peste pentru ca cine stie in ce conditii traieste degeaba ne dam noi sfatul.lasa emoticoanele si sictirul asta pueril ca l-am fumat de mult.

| NH4OH a răspuns (pentru daniel33441):

Nu am citit decât printre rânduri și deja te-ai distanțat de subiect. În primul rând ar trebui să găsești un medic bun, specialist, nu un indiferent și apoi să spui că nu ți-a făcut bine. În al doilea rând, asta depinde de corpul fiecăruia, dacă îi face sau nu bine, dacă provoacă dependență. Un medic bun știe să dea toate explicațiile și să se îngrijească de pacient, nu că " poate moare, poate nu ".
Fata aceea a fost DIAGNOSTICATĂ cu depresie severă, iar asta ține de medical, poate ajunge și la o boală. Nu ai cum să treci cu " voința " peste așa ceva că deja este prea grav. Când s-a despărțit iubitul de tine și intri în depresie, atunci da, e ceva trecător, în câteva luni e gata, dar nu la ea. Dacă a fost diagnosticată înseamnă că a consultat un doctor și e evident că trebuie să i se administreze niște pastile după anumite analize, nu după cap. Nu o să îi treacă cu " voința " acel diagnostic.
Am prietene care au luat pastile antidepresive și de liniște, le făcea bine, dar le-a creeat dependență. Au putut trece și de asta și le-au lăsat. Stai liniștit, că nu au murit.

| daniel33441 a răspuns (pentru NH4OH):

Da nu stiu cum se face ca toti pe site-ul asta va dati fie doctori experti care recomanda antibiotice chiar si cand farmacistii si doctorii ne spun sa le evitam ca suntem prima tara la consumul de antibiotice FIE va dati cine stie ce psihiatri cu experienta.Sunteti primii la jigniri aiurea si experienta de viata.Ma bucur ca ai recunoscut ca prietenele tale au devenit dependente. Iaca ai zis un lucru bun.In cazul in care nu stii deja in general medicii din Romania cel putin nu isi dau interesul pe cat ar trebui.Cum au trecut acele prietene ale tale peste dependenta daca imi dai voie sa intreb? Si de cat timp au fost dependente.Dependenta nu inseamna 2 saptamani-1 luna.Iar pentru un "expert" iti trebuie bani nu gluma.Nu te duci la expert cu un pachet de cafea si 100 de lei. daca a fost DIAGNOSTICATA cu depresie severa cu siguranta ia si medicamente pentru asta.Cu siguranta STIE ca trebuie sa mearga la medic pentru ca a mai fost si i s-au explicat problemele care le are.Ca doar nu a fost diagnosticata si atat.Am mai fost eu in spital unde am vazut pustoaice internate dupa tentativa de suicid cu pastile ca nu le lua mama iphone.N-ai de unde sa stii.Cat din privinta celui care sta in fata calculatorului..nu stie ce medici a vizitat, ce medicamente ia, in ce situatie se afla acasa, daca intr-adevar a vizitat medici nu am cum sa ii recomand somnifere ci sa ii dau un sfat obiectiv. Poate nici nu are nevoie de psihiatru poate o psihoterapie si schimbarea mediului in care traieste ar schimba situatia.Cine stie ce o determina sa aiba tendinte de suicid.La psihiatru nu se duce fiecare cu depresia lui.Altfel psihologii nu ar mai exista.Simti tu ca ne-am distantat de subiect? Ba chiar deloc. Daca iei si vorbesti violent cu omul si incepi sa devii absurda in afirmatiile tale care dintre noi s-a distantat de subiect? Hai...las-o asa ca n-are rost.

| NH4OH a răspuns (pentru daniel33441):

N-are rost dar scrii o carte pentru a-mi explica ceva. Ai generalizat situația, nici măcar nu ai avut curajul să-mi vorbești la persoana a 2-a, că doar purtăm un dialog, nu? Nu știu de ce ai făcut acea introducere că toți ne dăm doctori/experți și că jignim. Nu i-am recomandat pastile, am spus că doar cu asta e cel mai posibil să-i treacă. Cât despre dependența prietenelor mele, s-a întrerupt cu timpul pentru că și-au dat seama că nu e bine să le ia așa anapoda și incontrolabil. Cu puterea gândului și a voinței au trecut peste pentru că într-adevăr nu le făcea bine.
Ai spus de prea multe ori " poate ", presupui cam mult și nu e tocmai ok.
Tot vorbești despre violență, că ți-am vorbit în nu știu ce mod. Nu mi s-a părut potrivit să comentezi la un răspuns de-al meu. Pentru ce a fost asta, te interesează așa mult să mă educi sau să-mi schimbi părerea? Fata a cerut idei, sfaturi, nu trebuie să fie toate corecte sau toate la fel de asemănătoare cu ale tale și punct.
"Iar tu ai o minte atât de îngustă încât nu știi să descifrezi ce am scris. " Nu mi s-a părut un limbaj atât de violent pe cât te văicărești tu.
Cu privire la doctori, sunt foarte mulți doctori extraordinari în România. Dacă nu ai găsit tu vreunul sau nu vrei să dai banii pentru asta atunci asta e altă problemă. Eu am scăpat de un lucru grav care-mi afecta în totalitate viața ducându-mă la un doctor specialist și minunat, dar pe atât de scump. Trebuie să faci sacrificii pentru că și ei investesc, mai ales cei de la particular.

| daniel33441 a răspuns (pentru NH4OH):

Am generalizat situatia pentru ca asta e o situatie generala.Nu cunosti cazul si situatia particulara a fetei.Am facut introducerea pentru ca desi majoritatea sunteti de varste fragede pe acest site *poate nu tu dar in general* va dati doctori, sau preferati sa va contraziceti la sange, jigniti chiar si cand nu aveti dreptate SAU cand vi se face o observatie minora.si da am simtit nevoia sa continui din cauza ignorantei de care dai dovada.
1.a vorbi la persoana a2a nu are a face cu curajul dar daca asta te satisface pe tine sa crezi poti sa crezi asta.
2."Cât despre dependența prietenelor mele, s-a întrerupt cu timpul pentru că și-au dat seama că nu e bine să le ia așa anapoda și incontrolabil"-Dependența reprezintă[1]:

o stare, respectiv un raport de subordonare. În medicină această stare se referă la o situație de intoxicație cronică ce rezultă din administrarea repetată a unui drog sau medicament și care se manifestă prin nevoia de a continua această administrare. La dependenta nu "iti dai seama" ca nu e bine sa consumi acel lucru si pur si simplu te opresti.Dependenta inseamna a nu putea sa te opresti si ai nevoie de ajutor specializat pentru asta.Un om dependent de drog nu se poate opri.De aceea se cheama dependenta.
3."Cu puterea gândului și a voinței au trecut peste pentru că întradevăr nu le făcea bine. "-CU PUTEREA GANDULUI SI VOINTEI-deci prietenele tale pot trece peste un lucru atat de grav precum asa zisa dependenta cu vointa fara ajutor specializat insa fata de mai sus nu poate trece peste greutati cu puterea vointei.Chiar daca dependenta de pastile e un rezultat CHIMIC si nu doar psihic.Din nou zic...aia nu a fost dependenta.
4.Presupun CAM MULT pentru o persoana CARE NICI MACAR NU O CUNOASTEM? cum asa? ii stii viata? ii stii situatia psihica? ii stii parintii si dosarul medical? nu cred
5.Da raspunsul tau la afirmatia mea ca nu prea faci diferenta intre psiholog is psihiatru a fost violenta pasiva.Ca si cand "cum indraznesti sa-mi spui mie asta.tu care vezi cat esti de prost" Imi pare rau daca scrisul tau necesita descifrare.Din cate stiu un om cu un IQ mai mare decat prostu' de mine scrie clar si nu trebuie descifrat.Deci da...a fost un raspuns violent pentru o observatie non violenta.Nu te-am numit in nici un fel.
6.Nu vorbeam despre a nu dori sa cheltui bani din zgarcenie ci din simplul fapt ca dupa cum stim cu totii mor tineri in spitale, femei gravide etc. tocmai din lipsa de interes a medicilor.Cazuri in care un medic e in stare sa spuna pana si ca ii va injecta cianura unui pacient.Asta e o problema arhicunoscuta cu care nu ai cum sa te contrazici.Sunt care le dai bani si tot nu fac nimic.Plus ca nu ii stii situatia financiara fetei.Romania e o tara saraca nu toata lumea isi permite sa mearga din psiholog in psiholog.Deci nu stiu ce te flambeaza atat de tare la niste afirmatii logice.

| NH4OH a răspuns (pentru daniel33441):

M-am săturat să-ți scriu, conversația asta a devenit inutilă + că te scutesc și din tastat, cât și pe mine.
Oricum, mulți dependenți conștientizează faptul că-s dependenți și o dată cu acesta te poți și mobiliza, dar într-un timp mai îndelungat.

| Ađrian90 a răspuns:

Vorbeşte cu părinţii tăi! Sau găseşte o persoană cu care să vorbeşti, un psiholog ar fi de ajutor. Cum să te controlezi? Păăăi, spune-ţi în cap în fiecare zi "Nu vreau să mor, linişteşte-te" Încearcă să nu te mai gândeşti la toate prostiile pe care le-ai trăit. Dacă îţi vine gândul de a te omorî, întreabă-te ce/cine în lumea asta merită viaţa ta? Încearcă să-ţi găseşti un hobby!
Dacă o să-ţi găseşti un hobby care să-ţi placă, o să uiţi de probleme şi o să te concentrezi pe acel hobby.
Îmi pare extrem de rău pentru că cineva trece prin aşa ceva şi aş vrea să te ajut. Încearcă să alergi, sau găseşte-ţi ceva ce ţi-ar plăcea să faci! Dacă eşti concentrată asupra unui lucru, o să uiţi de multe probleme.
Nimic din lumea asta nu merită viaţa ta. Nu te sinucide doar pentru că acum ai o viaţa grea, găseşte-ţi o pasiune, ceva care să-ţi ocupe timpul. Când viaţa ta o să devină din ce în ce mai bună, o să-ţi mulţumeşti pentru că nu ţi-ai luat viaţa. După ce treci peste acele atacuri de panică şi depresii, poţi încerca să-ţi faci un iubit/ă. Succes în viaţă şi aminteşte-ţi că după multe momente grele, o să vină şi câteva momente extraordinare!

| daniel33441 a răspuns:

Gandeste-te ca odata ce mori nu se intampla nimic.pur si simplu adormi si nu vei mai exista nicaieri.constiinta ta nu mai exista.pur si simplu dispari.cred ca e mult mai trist decat sa fii viu.