| anonim_4396 a întrebat:

Simt cum imi "arde/ ma jeneaza" scalpul. Si in unele locuri nu mi-a crescut parul dupa ultima tunsoare, is ca si cum as incepe sa devin chel. Oare este normal sa chelesc? Am de abia 25+ sau este de la vreo alta afectiune? Parul nu-mi cade. Pur si simplu vad ca in anumite locuri nu mai am par asa des, incat se cam vede scalpul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alimentatia si genetica. Unul din parinti a pierdut parul in timp sau mancarea de proasta calitate te termina incepand cu flocii din cap

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Caderea parului pleaca de la: 1 gena mostenita, 2 sistemul nervos, 3 ne ingrijirea lui si 4 mancarea din alimentara pe langa e-uri au mai bagat si altceva acolo. Nu iti mai creste pentru ca cu cat inaintezi in varsta corpul se mai schimba asa si cu podoaba capilara. Daca iti cade parul sau nu iti mai creste e din cauza ca radacina firului de par a murit adica in aceea zona nu mai ai radacina ca sa iti creasca din nou parul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca e alopecie cauzata de anxietate si stres asa am si eu, mai tarziu se va agrava si mai rau. depinde de ce tip de alopecie este genetic nu cred ca putem aduce in discutie asta fiindca te stiu cu anxietate ..mergi la dermatolog mai bine si iti va da sa iti faci niste analize la 30% se regenereaza singur parul in cateva luni sau ani sau nu depinde... Ce tip de alopecie e... Sau s-ar putea sa ai ciuperca ceva daca zici ca te arde scalpul, mergi la dermatolog nu amana

| morfeo a răspuns:

Decat sa te frustreze chestiile astea, mai bine te tunzi scurt. Eventual porti si niste sepci New Era si o sa uiti complet de asta.

| Nimeni10 a răspuns:

Te tunzi scurt.