| Ry0010 a întrebat:

Simt o durere si o greutate in zona pelviana si totodata ma simt balonata. Faza e ca am aceste simptome de mai multe luni si am fost la o ecografie si mi s-a spus ca un ovar imi este usor marit si mi s-a propus sa fac bai de sezut in ceai de musetel si sa iau antiinflamatoare. Am facut bai de sezut insa nimic, am incercat si cu supozitoare antinflamatoare dar nimic si de curand am luat 5 pastile tot antininflamatoare si pentru cateva zile mi-a trecut durerea dar acum a inceput din nou. Nu stiu ce sa mai fac. Ce as putea face? S-ar putea sa fie altceva mai grav decat o inflamatie a ovarului? Ma dor ambele ovare acuma. E de la frig? Mi-ar fi folositoare niste raspunsuri serioase. Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ia probiotice!
Imbalonarea este efectul unor bacterii rele in intestine, ceva iti irita si inflameaza atat intestinele cat si organele invecinate.
Cred ca te poate ajuta o cura cu probiotice!
Poti cumpara probiotice de la farmacie sau poti sa le iei din natura, foarte sanatoase, organice si care repara extrem de usor si de repede intestinele: kefirul, varza murata si muraturile din saramura (atentie, nu din otet pentru ca fac mai rau).
Varza murata se manaca ca atare, nu gatita, ca sa aiba efectul dorit.
Poti sa bei dimineata (pe stomacul gol) si seara (la culcare) cate 200 ml de kefir (sau chefir, ambele forme sunt corecte).
Intr-o saptamana te vei simti deja mult mai bine si in cateva saptamani poti sa fii vindecata, depinzand cat de grava este problema ta si cat de mult trebuie sa tii tratamentul.
Elimina din alimentatie fainoasele, cerealele si zaharul, cat si toate sucurile acidulate, apa gazoasa si berea.