| Arbeloa a întrebat:

Simt o presiune în zona apendicelui. De la cât timp de la apariția presiunii pot face apendicita? Simt acea presiune de 5 zile. Mai simt ceva în zona ficatului, sau poate am colonul iritat? În orice caz, aștept un răspuns la prima întrebare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Du te cat mai repede la spital sa nu dai in peritonita... Poti muri din cauza peritonitei si este si o operatie mai grea. La apendicita stai in spital o saptamana, la peritonita stai o luna si. Daca te doare in permanenta ai apendicita. In orice caz si daca te doare cate 8 ore pe zi du te la spital, doctorii vor sti sa te controleze ( apasa cu mana in zona respectiva nu i mare chestie, dar ei isi dau seama exact cat de umflat si grav e). Probabil acum e doar imflamat. daca mai stai nitel se face infectie si dai in peritontia care e mortala.
PS: ai grija la ce spital te duci, in tara asta poti muri si de la o amarata de apendicita

| Anaandreea11 a răspuns:

Bună! Și eu am avut uneori dureri în acea zona care durau câteva zile dar s-a dovedit ca nu avea legatura cu apendicita. De ex am o prietena care a avut aceleași dureri, a mers la doctor și i-a spus ca mai trebuie sa aștepte câteva zile sa vadă dacă se declanșează. Mai mult de o săptămână nu a tinut-o durerea. În alte cazuri se poate pune problema ca persoana respectiva are apendicita, acum depinde și cât de tare doare și dacă poți suporta. Eu zic ca cel mai bine e sa-ți faci control.