| anonim_4396 a întrebat:

Sincer voi va spalati pe maini dupa ce veniti din oras sau tocmai ati fost la baie?
Ziceti sincer nu cum ar trebui sa faceti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Da.
La mine a devenit un obicei. Ma duc la baie, ma spal pe maini. E greu primele 5 ori, dupa o faci din obisnuinta.
Avand in vedere cat de multe prostii ai pe maini, eu zic ca merita efortul. Daca te gandesti bine, degetele sunt primele care ating mai tot. Mergi prin autobuz, pui mana pe bara sa te tii si fix acolo unde ai pus tu mana au mai pus inca 50 de oameni, fiecare cu microbii lui. Dupa iesi din autobuz si te apuca o mancarime in partea dreapta a fetii si te scarpini cu degetele. Si asa microbii lui Gigi care tocmai se dusese la baie au ajuns pe fata ta, in ochii tai (ca te mai scarpini si pe la ochi ca na), ai mai pus mana si pe la gura ca nu statea bine fularul si asa mai departe.

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O faceam si inainte de Covid. Acum o fac si mai des.

| Ofiintă a răspuns:

Deseori am mâinile crăpate care sângerează. Deci, da.

| anonim_4396 explică (pentru Ofiintă):

De ce nu le hidratezi cu crema?
Bine daca te speli des pe maini se duce crema
Asta patesc eu ca imi crapa de la frig

| Violleta2022 a răspuns:

Da, intotdeauna se face asta cand mergi la baie.
Spalatul pe maini tine de educatia data de parinti, fiind o regula de igiena obligatorie, care trebuei respectata cu sfintenie de cand esti mic, pentru a nu te contamina cu bacterii, viermi, germeni sau fecale.
Acum cu pandemia, automat spalat cu apa calda si sapun pe maini si fata, imediat cum ai intrat in casa, pentru a elimina orice urma de saliva sau particule de virus care s-au depus pe fata, ochii, sau mainile tale.
Nu uita de dusul zilnic al corpului si al organelor genitale!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

De acord dar cu sapunul pe fata nu stiu ce sa zic
Eu fac cosuri de la orice sapun dau pe fata si in rest nu am probleme cu cosurile nu fac decat foarte rar cate unul
De la sapun fac rapid mai multe nu stiu ce are

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foloseste sapun pentru bebelusi, ca nu vei face nici un cos.
Cosurile apar oar de la mizeriasi impuritatile care se depune pe fata, nu de la spalat cu apa si sapun!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu fac coșuri un an și fac imediat ce ma spăl cu săpun
Las o naibi

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mentalitate de copilas! sapunul nu a facut niciodata cosurile, nesaplaraea da!
Ti-am mai scris, foloseste sapun pentru BEBELUSI, fiindca nu am vazut pana acum bebelusi cu cosuri, deci sigur asta nu te va umple de bube.

| Violleta2022 a răspuns:

S pare ca tu ai lipsit al mulet ore de educatie generala, fiindca spalatul pe maini se invata de cand esti bebelus de 2 ani, si educatia asta ti-o fac parintii.
Este jenant sa ajungi la varsta asta si sa intrebi daca te speli pe maini dupa ce ai fost la baie.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Am intrebat de sondaj cati fac asta
Eu ma spal de mic copil nu te alarma
Incheie subiectul ca esti pe lumea ta vrei sa jignesti de acum

| Drimmero a răspuns:

Nu, dupa ce vin de afara mai am obiceiul sa bag si mana in gura, sa mananc cu mainile nespalate, merg pe noroc, cum mi-e sistemul imunitar.

La baie daca e sa fac 'treaba mica', o fac fara maini, ca apoi sa fac economie la apa, nu are rost sa ma mai spal pe maini apoi.

| Catrice a răspuns:

Credeam că asta tine de noțiunea de igiena de baza pe care toată lumea o știe....se pare că m-am înșelat sad

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Uite mi-a venit intrebarea cand am vazut o domnisoara de nivel inalt ca se pisa si se duce direct in bucatarie fara sa se spele pe maini
La barbati am tot vazut dar fata cu facultate nu prea

| WhiteLife a răspuns:

Da, inca dinainte de pandemie, cam de 4 ani.

| Yuoia a răspuns:

Sincer, da. Ba uneori exagerez (asa sunt eu) si ma spal pe maini si dupa ce spal ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, n-aș putea să stau cu gându că am pus mâna peste tot si umblu nespălat pe mâini prin casă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dupa baie intodeauna, cand vin din oras NU.

| al0o0o0 a răspuns:

Normal

| RazvanLegendaVie a răspuns:

Da, ma spal pe maini si dupa ce lucrez, ma joc cu animalele de companie, respect igiena si iti recomand si tie

| gdsjdpUAS a răspuns:

Chiar mă spăl sincer, nu o făceam mereu, dar de câțiva ani chiar simt nevoia după o fac frecvent și o fac...

| Cosimo11 a răspuns:

Daaa.Folosesc chiar si sapun