| anonim_4396 a întrebat:

Singuratatea pe termen lung poate duce la demență si boli mentale? In ultimul timp imi tot pun intrebari. Oare oi fi handicapat? deja am inceput sa vorbesc singur in oglinda si cu peretii niste chestii care nu stiu de unde vin, imi imaginez ca vorbesc cu persoanele pe care nu le mai am alaturi, am inceput sa am o furie necontrolata, de la cele mai mici cacaturi rabufnesc cu pumni si picioare in pereti, am scapat un pahar de pe masa iar in loc sa il ridic am dat cu el de perete si l am spart, nu eram nervos dar a aparut furia asta asa din senin, eu ma cunosc bine sunt un om foarte calm, dar nu stiu ce se intampla cu mine, de 5 ani tot incerc sa nu mai fiu asa sa scap de singuratate am inceput sa ies pe afara sa ma plimb fac asta in fiecare seara, intr-un final nu am rezolvat nimic, poate unii ma cred pampalau... poate ca asta si sunt dar nu cunosc pe nimeni e greu sa ti faci un prieten dupa atata timp in care am fost total singur. Imi este greu sa mi imaginez pe cineva care chiar are placerea sa stea in preajma mea si sa vorbeasca cu mine. Sciru asta aici pe TPU pentru ca chiar nu am cu cine sa vorbesc, poate cu un psiholog. dar ala probabil mi ar spune niste vrajeli si mi ar da niste droguri, sunt satul oricum si de alea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-ai raspuns singur in ultima propozitie.

| Violleta2022 a răspuns:

@ Anonim1819

Daca tu consumi deja droguri, atunci esti un om pierdut, fiindca acelea iti afecteaza ireversibil creierul si nu ai sanse sa-ti revii.

Trebuie sa renunti la ele imediat si sa-ti iei de munca, ca sa poti sa te focusezi pe o viata de om sanatos, pe interactia cu alti oamnei, pe socializare samd.

| Anonim1819 a răspuns (pentru Violleta2022):

Lucrez la un rompetrol de 3 ani am 23 de ani aproape 24 cum asi fi putut sa ma intretin singur de atata timp daca nu asi fi muncit. nu prea socializez cu colegii mei doar strict ce tine de job ei stau in grupul lor partea lor vorbesc d ale lor eu prefer sa stau mai retars asa ma stiu si ei... nu vreau sa ma bag in seama ca un ciudat oricum cred ca au observat si ei pana acum in ce stare sunt daca le ar fi facut placere m ar fi ajuatat nu m ar fi vorbit pe la spate ca nu fac bine ce fac si ca n am ce cauata eu acolo.iar cu drogurile am control asupra lor nu dau in cap pentru ele, am seri in care chiar vreau sa ma relaxez si sa uit de tot, alea chiar ma ajuta. nu sunt dependent de ele

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim1819):

Izolarea ta te face un ciudat, nu colegii de munca, ca de ai vorbi cu ei nu ar mai avea motive sa te barfeasca si nici sa te faca altcumva.
Consumul drogurilor duce la dependenta si in timp la schitofrenie, fiind un proces de degradare severa a creierului si mortea lui.
Nu crezi ca ar fi mai normal sa-ti faci o prietena, sau prieten cu care sa iesi afara, sa socilizezi, sa te bucuri de viata, asa cum fac toti tinerii de varsta ta?
Izolarea si consumul de droguri nu este solutia la problema ta, dimpotriva, este cea mai rea si mai urata cale spre boli mentale si sinucidere.

| Anonim1819 a răspuns (pentru Violleta2022):

Colegii deja mi au pus o eticheta, stiu cine sunt si ce fac, sunt un fel de oaie neagra. Realizez si eu ca droguriel sunt otrava dar nu abuzez si nu vreau sa fac asta sa devin un dependent ma bucur ca pot sa le controlez si vreau sa scap si eu de ele.
E usor sa spui pe un chat fa ti prieteni si bucura te de viata dar nu cunosc pe nimeni nu am nici o persoana mai apropiat nu pot sa fac pasul asta sau poate uite : azi primul om care imi apare in cale o s al intreb daca vrea sa fim pritenei sau o sa intreb o fata daca vrea sa vorbim ....am mai incercat dar cred ca deja sunt la un standard prea jos pentru asta arata ca naiba ma imbrac ca un boschetar, situatie financiara slaba... femeile vor multe :")
Ma simt prost, tu incerci sa ma ajuti si sa mi dai un sfat dar eu chiar nu gasesc o solutie, o caut de 5 ani si tot nu o gasesc. Poate ca unele persoane chiar nu pot fi ajutate. Sau cred ca e o solutie dar inca nu vreau sa ajung acolo sper ca intr o zi sa fiu si eu bine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim1819):

Nu mai consuma droguri, ca nu face nici o diferenta ca abuzezi sau nu, odata ce intra constat drogul in copr si iti distruge incet-incet creierul!
Lasa naibii drogurile, ca nu mai apuci 30de ani.
Femeile nu vor multe, vor doar un barbat iubitor si respectuos cu care pot face o casnicie sau partneriat impreuna.

Solutia ti-am gasit-o eu: RENUNTA AZI la droguri si nu le mai lua niciodata, ca ele sunt singurele care iti fac rau si-ti distrug viata.
Cauta-ti o fata de varsta ta, uniti-va salariile si viata si traiti fericiti, pana la adanci batraneti.

| anonim_4396 explică (pentru Anonim1819):

Ai grija doar ca acesta gandire negativista asupra vietii sa nu te duca si mai aproape de droguri!( oamenii singuratici de obicei se refugiaza intr-un viciu, de obicei bautura..., al tau e mai grav, si mult mai adictiv!
Drogurile, indiferent cat zici tu ca le controlezi, in fapt te controleaza ele pe tine! Daca bautura, pana si cafeaua da adictie, iar cei care de obicei o au, o neaga / minimizeaza! - tu de unde stii ca nu esti acolo?
CERE AJUTOR! Si mai ales, AJUTA-TE SINGUR! RENUNTA LA DROGURI DACA POTI!
ALEGE V I A T A!

Singuratatea, nu face bine nici macar celor fara dependente ori depresie!
Incearca sa te integrezi si NEAPARAT RENUNTA URGENT LA DROGURI!

Ai grija de tine!

| anonim_4396 explică (pentru Anonim1819):

" Poate ca unele persoane chiar nu pot fi ajutate. "

Nu mai crede asta!
ORICINE / TOATALUMEA poate fi ajutata! TREBUIE ( insa )! Sa si VREA!

| anonim_4396 explică (pentru Anonim1819):

Ai grija de tine!

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

El avea probleme de dinainte, ca un om fara probleme psihologice, psihiatrice are anturaj, fie drogat, nedrogat, prost, destept, hot, criminal, tot ca ei, dar au.

Are o personalitate mai aparte, e mai inchis in el, mai ciudatel si nu era acceptat si placut.

| Mosotti a răspuns:

Esti bolnav dar rezolvabil, handicapat ai fi cand nu mai e rezolvabil, e un adevar, trebuie sa te duci la un medic psihiatru sa ii zici situatia, nu prea merge sa rezolvi singur.
Noi aici dam pareri, specialistul spune exact, nu poti face de capul tau.

Aveai probleme de dinainte, altfel nu ajungeai sa fii singur.

| Sophieka a răspuns:

Iesi mai mult afara, mergi prin mall, prin piete...Incepe treptat sa interactionezi si sa te afisezi mai mult...Plimbari cu trenul / autocarul in alt oras etc.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca nu practici disciplina in viata ta, singuratatea te va manca de viu. Trebuie sa inveti sa te distrezi si sa-ti traiesti viata si singur, pentru a putea sa o traiesti si cu altii. Fi sincer si bun cu tine, pentru ca momentan, tu iti poti fi singurul tau prieten.

| CleanHeart a răspuns:

Singuratatea trebuie sa aduca succes si aici trebuie sa te autoeduci incat creierul sa iti trimita semnalul asta mereu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ai nevoie de cineva, aproape...

https://youtu.be/_JQiEs32SqQ?feature=shared

Oricum, TU POTI FI CEL MAI BUN PRIETEN AL TAU! Si cel MAI BUN AJUTOR!

Gandeste-te si la relatia ta cu Dumnezeu!

| adryang78 a răspuns:

Faptul că ești mai retras, mai singuratic, nu este un lucru ieșit din comun. Poate tot din asta a decurs și felul în care te privesc colegii. Dacă tu ai transmis semnale că te simți mai bine singur ei au acționat în consecință. Și, de regulă, persoanele mai retrase, mai introvertite, sunt privite mai ciudat, fiindcă, implicit, nu au acel spirit de turmă și e normal să se întâmple așa.
Dar omul este, în esență, un animal social, și indiferent cât de introvertită ar fi o persoană, simte la un moment dat nevoia să socializeze. Iar atunci se izbește de propriul zid și de propria izolare. Astea sunt lucruri perfect normale, nu este nimic în neregulă cu tine.
DAR - un mare dar - la partea cu drogurile trebuie să renunți IMEDIAT. Tu ai impresia că nu ești dependent - poate nu încă, sau nu complet - dar stările acelea de furie pe care nu le poți explica sunt date de droguri. Corpul deja cere mai mult, iar astea sunt crize de sevraj în stare incipientă. Fă-ți un bine și renunță la ele complet.
Dacă vrei să ajungi la un echilibru în viața ta, îți dau un sfat, de care unii vor face haz cu siguranță: caută să urmezi un curs de arte marțiale. Nu o "școală de bătăuși", în care toți "bombardierii" învață "să dea tare cu pumnul". Un curs serios, cu un sifu sau sensei bine pregătit și care să-ți îndrepte atenția la filosofia din spatele artelor marțiale. Crede-mă, este incredibil cât de rapid vei resimți acel echilibru între minte, trup și suflet.
Succes!