| Marianz a întrebat:

Slaut TPU,
Menstra mi-a intarziat 13 zile, am facut 2 teste de sarcina abele iesind negative iar menstra da semne sa mai intarzie. Am 17ani si sunt inca virgina. As vrea sa va intreb ce as putea sa fac? Consultatie.? Tin sa precizez ca nu as vrea sa merg la medicul de familie pentru ca nu vreau sa fie si parintii implicati :p

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

De ce ai facut testele de sarcina daca esti virgina?

| mona a răspuns:

Poti sa consulti si un ginecolog dar eu cred ca ori ai racit ori e doar o dereglare hormonala[mie mi-a intarziat o data 21 de zile cu toate ca am ciclu regulat]

Janina
| Janina a răspuns:

Mergi la un medic ginecolog si iti obtii informatiile de acolo, daca nu vreai sa consulti intai medicul de familie.

Problema este ca tu esti si putin cu capul in nori, de ce naiba ai facut teste de sarcina daca esti virgina? Gandeste logic, de unde puteai ramane insarcinata? Rusine ca la 17 ani sa crezi ca ramai insarcinata cu Sf Duh laughing

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă ( din diverse cauze : răceală, infecţie, medicamente, etc. ) este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă" medicală!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană şi/sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic.

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină menstruaţia.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Dacă mergi la un cabinet de "stat" ( cu Trimitere ) atunci NU trebuie să plăteşti consultaţia!

TOTUŞI, eu n-am înţeles câteva aspecte :

1. Aici zici că eşti virgină.
Deci ce rost mai aveau testele de sarcină dacă NU ai avut contact sexual?

2. La întrebarea ulterioară spui că acel contact a fost în urmă cu 5 săptămâni.
Deci, NU mai eşti virgină!
De ce spui aici că eşti virgină?

3. Apoi, la acea întrebare ulterioară spui că menstra a întârziat 2 săptămâni.
Aici spui că ai o întârziere de 13 zile, la care dacă adăugăm încă 5 zile ajungem la aproape 3 săptămâni...
Care este situaţia reală ( până la urmă )?

Dacă vrei să-ţi dau un răspuns mai CONCRET şi care să te ajute cu ceva, trimite-mi un mesaj privat şi EXPLICĂ-mi exact cum stă treaba.

Dă-mi următoarele detalii : datele ciclului tău pe anul acesta, de când ai menstruaţie, dacă ai mai avut astfel de întârzieri, dacă ai fost la medicul ginecolog/endocrinolog pentru aceste întârzieri ( dacă DA, atunci ce diagnostic a pus şi ce tratament ţi-a dat, precum şi data controlului ), dacă testele de sarcină le-ai făcut corect ( aşa cum explicam eu într-un răspuns anterior ), data la care ai făcut cele 2 teste de sarcină, data la care ai avut contactul sexual şi ce s-a întâmplat mai exact ( de ce bănuieşti o sarcină ), eventuale boli depistate în ultimele 2-3 luni ( şi eventuale medicamente luate în acest interval ), analize făcute recent şi de cine au fost prescrise ( eventual la ce dată le-ai făcut ), etc.

O să analizez aceste detalii şi apoi vedem despre ce este vorba.

Toate cele bune.

| secretcircle a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare da mie mi-a intarzia aproape o luna si eu m-am speria dar dupa mi-a venit

| Marianz explică:

Si exista vreo consultatie pe care o pot face? Si la ce pret?

| Marianz explică:

Si cam care ar fi preturile unei consultatii?