| ginaanamaria a întrebat:

Buna, ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri? Poate a mai trecut cineva prin asta si ma poate ajuta. Pe data de 5 ianuarie am facut sex neprotejat, pe data de 14 ianuarie mi-a venit menstruatia, pe data de 10 februarie iar mi-a venit menstruatia, dar acum in martie nu mi-a venit, a intarziat 5 zile. Am facut 2 teste de sarcina, unul chiar acum cateva zile, au iesit negative. Vreau sa precizez ca din ziua de 5 ianuarie nu am mai facut sex. Oare de ce imi intarzie menstruatia? Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Multumesc

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca sexul din 5 Ianuarie a fost intretinut cu 8/9 zile inainte de data la care a pornit menstruatia reiese ca acel sex a avut loc in perioada infertilitatii absolute a respectivului ciclul menstrual si din acest motiv a fost 100% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in urma acelui sex. Exactdin acest motiv s-a produs si menstruatia care a urmat dupa trecerea a 8/9 zile. Fiindca s-a mai produs si o a 2-a menstruatie, fiindca ulterior NU a mai fost intretinut nici un contact sexual, si de asemenea fiindca au fost efectuate si 2 teste de sarcina al caror rezultat a fost NEGATIV asa cum era si normal sa fie, se poate AFIRMA fara teama de a se gresi ca in conditiile amintite este 100% IMPOSIBIL sa existe o sarcina instalata in uterul tau. In cazul tau, in acest moment NU este vorba de o intarziere a menstruatiei ci de o elongare, prelungire/intindere a lungimii ciclului cu un numar de zile imposibil de anticipat, datorita faptului ca din anumite motive s-au produs dereglari ale activitatii hormonale. Daca pornirea menstruatiei se va amana prea multe zile (peste 10-14 zile) in acel caz o consultatie ginecologica sau endocrinologica ar fi binevenita. Multa sanatate!

| Pool77 a răspuns:

Exclude sarcina, nu exista nici un caz sa vina menstruatia doua luni una dupa alta si sa exista o sarcine la mijloc.

Poate fi o dereglare hormonala, ai racit, ceva la ovare etc etc.

Consulta un ginecolog.