| MazareanuSephora a întrebat:

Sora mea cea mai mică are probleme cu greutatea...cum as putea sa o motivez..are 1,60si 80de kg...si are 16ani..Intrebarea este, poate slăbi pana la vara până la 50de kg, ea asta isi dorește.
Dar eu cum o pot ajuta? ce dieta sa țină?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

30 de kile in 7 luni? e posibil dar nu foarte probabil.
spune-i sa nu mai bea altceva in afara de apa si sa nu mai manance nimic facut cu zahar, faina, orez, cartofi sau cereale.

o zi la 2 saptamani sa ia o pauza de la dieta si sa manance si bea ce vrea.
spor.

Răspuns utilizator avertizat
| Kinda a răspuns:

Da desigur, va recomand sa mergi la un nutritionist care sa iti recomande o dieta, dupa pararea mea ar trebui sa lase prajelile, sa manance dimineata un iaurt iar dupa masa sa manance gratare fara ulei, pur si siplu pe gratar si supa de legume, sa nu manance paine deloc, si gratare piept de pui etc, sa le manance cu salate facute, si sa nu manance seara, eventual daca ii e foame sa manance un mar sau ceva, o poti motiva spunandu-i ca trebuie sa arate bine si sa se simta bine.

| Kinda a răspuns:

Mentionez despre comentariul meu, ma refer fara prajeli facute in ulei.

| denisaasg a răspuns:

Poate sa tina dieta daneza, dar e destul de drastica si cam greu de urmat, insa are rezultate bune si de durata