| Magnetism a întrebat:

Ce exercitii imi recomandati pentru abdomen si picioare >:
si poate si o dieta (fara carne) big grin?
fundita :X

Răspuns Câştigător
| babylove a răspuns:

Pentru picioare :
- jogging.
- mers pe bicicleta.
- genoflexiuni

Pentru abdomen :
- abdomene.
- cura de slabire
Dieta
Ziua 1
Mic dejun: o cana de ceai negru indulcit cu o lingurita de miere de salcam, o felie de paine integrala (20 g) prajita sau nu, 50 g urda nesarata;
Gustare: o cana de ceai verde neindulcit, sucul dintr-o lamaie mica;
Pranz: salata din: o salata verde, 20 g boabe de porumb din conserva sau congelate, un borcan de iaurt 1, 5% grasime (125 g), 1 lingurita ulei de masline, o lingurita de otet balsamic, 30 g boabe de fasole alba sau rosie fierte. Se sareaza dupa gust si se pot adauga 2-3 catei de usuturoi;
Gustare: 100 ml lapte 1, 5% grasime, 4-5 migdale crude;
Seara: supa-crema de radacinoase (200 ml) (morocovi, pastarnac, telina, ceapa fierte si mixate, la care se adauga condimente dupa gust si o lingurita de ulei de masline).

Ziua 2
Mic dejun: o cana de ceai de ghimbir indulcit cu miere, 100 g branza de vaci degresata, amestecata cu 10 mieji de nuca taiati marunt;
Gustare: o banana;
Pranz: omleta din 5 albusuri, salata de varza murata cu o lingura de ulei de masline, 50 g linte;
Gustare: 4 cuburi de ciocolata amaruie (20 g);
Seara: supa limpede de legume cu crutoane (crutoane 20 g, brunificate in o lingurita de ulei de floarea-soarelui) si 50 ml iaurt 1, 5% grasime.

Ziua 3
Mic dejun: 175 ml lapte 1, 5% grasime, 2 linguri muesli neindulcit;
Gustare: un gref rosu;
Pranz: 100 g paste (cantarite fierte) + 20 g telemea de vaca si 20 g sos de rosii;
Gustare: o cana de ceai verde neindulcit, 5-6 migdale crude;
Seara: 50 g branza de vaci degresata, frecata cu un galbenus si cu seminte de in si chimen zdrobite anterior, un gogosar rosu, o cana de ceai de anason si sunatoare.

Ziua 4
Mic dejun: un ou fiert moale, o felie de paine integrala (20 g), o cana de ceai negru indulcit cu miere de tei;
Gustare: 2-3 caise uscate, 3 curmale;
Pranz: 250 g piure de spanac (fara smantana), un burger de soia (100 g);
Gustare: o cana de ceai de ghimbir + sucul de la o lamaie mica;
Seara: 200 g cottage cheese, o rosie de dimensiuni medii, 1 cana de ceai de sunatoare.

Ziua 5
Mic dejun: o cana de ceai verde indulcit cu miere, 1 felie paine integrala, 10 g margarina hipocalorica, 20 g magiun de prune (fara adaos de zahar);
Gustare: un gref rosu;
Pranz: salata de curditati de sezon (varza, morcov, mar, pastarnac, radacini de patrunjel, gogonele etc.) 200 g, 50 g cuburi de telemea de vaca. La salata se adauga o lingura de ulei de sambure de strugure sau nuca;
Gustare: un mar ionatan;
Seara: 100 g orez basmati, 50 g zacusca de gogosari si vinete, preferabil de casa, 1 cana de ceai de sunatoare.

Funda?

4 răspunsuri:
| Pinxiee a răspuns:

Abdomene-->pentru abdomen.
Genoflexiuni,jogging, mers pe bicicleta--> pentru picioare.
Pentru intregul corp cel mai complet sport ar fi inotul.

De mancat mananca in special fructe si legume, iar carnea este esentiala daca faci miscare.
Carnea alba si slaba este cea mai sanatoasa si recomandata.

Bafta! kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elimina din alimentatie dulciurile,chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci, alune sau fistic.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte si dupa masa,in special,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult, nici prea putin(mananci exact cat iti trebuie). Pentru a slabi in zona abdomenului, fa urmatoarele exercitii:
Pentru partea superioara:
-http://www.youtube.com/watch?v=Ss_yNisUL48 incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 50-60.Fa-le o data la doua zile, pentru a evita febra musculara si intinderile musculare.
Pentru partea inferioara a abdomenului:
-http://www.youtube.com/watch?v=mluijhFQbm4&feature=related incepe cu 50(sunt foarte usoare)si avanseaza pe parcurs la 100.In rest procedezi exact la fel ca in cazul celuilalt exercitiu abdominal.Pentru a slabi in zona picioarelor,in special, si nu numai, alearga zilnic 20-30 de minute cu viteza medie.Succes.

| banculescueduard2002 a răspuns:

Abdomene,alergat si mers cu bicicleta dieta:salata cu rosi, castraveti si branza fundita? ca n-am ni una

| Viorel1997 a răspuns:

Abdomen : Tractiuni multe si flotari
Picioare,maini,antebrat:Mult skanderbeng, haltere, sala
Funda?