| Drambu_Mioara_1996 a întrebat:

! Buna! Verisoara mea are 11 ani, are o inaltime de 1, 40 m si o greutate de 60 kg. Este normal? Va rog ajutati-ma so a fac sa slabeasca. Vreau o dieta pe care sa o poata respecta pls! Dieta care va functiona primeste funda!(ica ceva ea are astm si nu poate sa faca efort)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Patry908 a răspuns:

Nu e normal la varsta si inaltimea ei. Ar fi bine sa practice un sport care necesita mai mult efort. Din cate stiu eu ar trebui sa aiba in jur de 30kg (scazi 10 din numarul format de ultimele doua cifre ale inaltimii ei). Sa nu manance dupa 7 seara, sa mai renunte la carne si la grasimi, fara chipsuri, dulciuri, etc...cred ca te-ai prins: mai multe fructe si legume.

| Patry908 a răspuns (pentru Patry908):

A si scuze nu am mai citit si ultima parte in care ai spus ca are astmlaughing deci nu stiu cum face cu sportul.

| Drambu_Mioara_1996 explică (pentru Patry908):

Nu e nimic!

13 răspunsuri:
| CrissuCristina a răspuns:

Pai, logic ca nu e normal.Este mica, deci nu trebuie sa tina o dieta zilnica, dar mai putine dulciuri, paine, fastfood si carne.Nu o forta sa tina o dieta pentru ca organismul ei are nevoie de hranire, dar nu in exces.Trebuie sa manace mai multe salate, sa faca sporta, ar putea incepe prin a alerga pe loc sau prin a urca scarile pana transpira foarte, foarte mult. Funda?

| mixxjim a răspuns:

E mult prea mica sa o bagi la dieta, cel mai bine ar fi sa o vada si un medic, poate fi o dereglare hormonala, dar niste sport sigur i-ar face bine, asa ca ia-o la alergat imediatwinking e posibil ca dupa 14 ani si dupa ce ii vine si ciclul sa se mai regleze si de la sine, am vazut cazuri.

| zuzualina a răspuns:

La ce ii trebuie?

| ゼロの a răspuns:

Pai eu stiu ca copiii nu ar trebui sa tina diete sau cure de slabire pentru ca metabolismul lor e in dezvoltare, dar daca vrei neaparat o dieta usoara renunta la dulciuri si iesi afara cel putin 30 de min. pe zi. O dieta mai usoara ca asta nu cred ca exista.
BAFTA!

| TeDrq a răspuns:

Pai daca are 1, 40 m este simplu centimetri = 40 - 10 = 30 ea trebuie sa aiba 30-34 de kg ( poate manca dimineata Orez... ) sau ii dau un program :

LUNI:
MIC-DEJUN : 07:00
PRANZ: 14-15
CINA: 18:30
INTRE MESE GUSTARI ( IAURT NATURAL, FRUCTE, SUCURI NATURALE) MARTI, MIERCURI, JOI LA FEL CA LUNI

VINERI:
MIC-DEJUN: 08:00
PRANZ: 14:00
CINA:20:00 ( NU MULT! )

IAR SAMBATA SI DUMINICA LA FEL CA VINERI big grin FUNDA?

| Punk57 a răspuns:

Wtf? eu de abia am iplinit 11 ani si am 75 de kg si e normal dar 60kg pune-o fara deserturi si sa faca sport cel putin 15 minute pe zi si sa tina posturi

| Punk57 a răspuns (pentru Punk57):

Am scris gresit am 45kg

| CrissuCristina a răspuns (pentru Punk57):

75kg la 11 ani? Ce inaltime ai? Pentru ca mie nu mi se pare normal deloc, frate esti gras! Eu am 13 ani si am 55 kg si tot mi se pare ca e o greutate prea mare.

| Punk57 a răspuns (pentru CrissuCristina):

Nai citit am scris gresit am 45 kg

| CrissuCristina a răspuns (pentru Punk57):

Foarte bine, m-am speriat!

| Conteaza_Spike_1997 a răspuns:

Asa eram si eu dar acum am 1. 80 si 70kg practica un sport sau ceva miscare de exemplu volei sau basket te si inalta dar si slabesti sau inot.