| AncaAdelaaaaaaaaa a întrebat:

Soţul meu are gripă, el ia pastilele pe care i le-a dat medicul, eu înca nu am gripa dar aş vrea să ştiu daca pot face vaccinul antigripal şi unde îl pot face. Exista reacţii adverse după accest vaccin? Si înca ceva daca eu şi sotul meu stam unul langa altul sau ne pupăm pot lua şi eu gripă de la el? Va rog să mă lămuriţi cu raspunsuri. Vreau să fiţi serioşi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vaccinul antigripal se face doar in luna octombrie nu cand vrei tu, acum posibil sa numai gasesti nicaieri, medicul de familie nu are vaccin in cabinet, ala il cumperi din farmacie daca si ei il mai au, costa in octombrie 50 lei, poate acum o fi 100 lei, daca il mai gasesti, ca din octombrie pana acum sau epuizat stocurile, vor mai aduce in octombrie si atunci amindoi trebuie sa vi l face ti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îl poți face la medicul de familie.
Logic că poți lua dacă stai in casă cu el.

| ioana748 a răspuns:

S ar putea deja sa fi luat gripa și sa fie în perioada de incubatie.
Un vaccin ar face mai rău.
Mai bine Vitamina C, miere, ceai de galbenele și pupați l ca I bolnav și asa s băieții mai sensibili.
Theraflu de seara eventual, dacă simțiți ca începe.
Este foarte eficient.
Sănătate,

| Lupică27 a răspuns:

Si daca are gripa ce? nu mai are omu voie sa mai fie gripat de cand cu pandemia?
Nu e neaparat obligatoriu ca vei lua gripa de la el, depinde de sistemul imunitar, daca ai mai avut gripa cu virusul respectiv, etc.
Nu recomand sa faci vaccinul, te protejeaza doar contra unei tulpini, virusii se modifica si isi schimba mereu tulpinile. Cea mai buna metoda este sa iti intaresti sistemul imunitar.

| Dragobeta a răspuns:

Poti sa faci vaccinul la medicul de familie. Inainte de a lua gripa. In timp ce esti gripata medicii spun "nu".
Poti lua virusul si doar daca traiti in aceeasi casa. Dar daca va mai si pupati, etc, riscul e 100%.

Răspuns utilizator avertizat