| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum se numeste vaccinul antigripal? Ma refer la vaccinul impotriva gripei normale, nu gripa porcina sau alte tipuri. Am facut un vaccin antigripal si am avut efecte adverse, si as vrea sa stiu cum se numeste(daca are un nume).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Sunt mai multe:Vaxigrip, Fluzone, Fluarix, Influvac, Fluviral, etc

| alexxaz a răspuns:

Eu am facut Vaxigrip si m-a duraut vreo 3 zile bratul unde mi l-a facut. Apoi am racit, imi curgea nasul la greu (apa) si transpiram sub patura. In schimb nu am avut temperatura, nu m-a durut in gat, nu am avut frisoane, nu m-a durut capul, si ma gandesc ca poate vaccinul m-a ajutat sa am o forma usoara de raceala. Cei din jur imi scoteau ochii ca degeaba am facut vaccinul, eu insa cred ca a contrbuit si el.

| addme a răspuns:

Din cate stiu vaccinul antigripal produs de institutul cantacuzino se numeste chiar antigrip. asta am vazut ca scria pe fiolele pe care tot le-au afisat la stiri.
ai grija de tine!