| anonim_4396 a întrebat:

Sportul te ajuta in reglarea tahicardiei sinusale? Avand in vedere ca pulsul in timpul exercitiului fizic creste... Am făcut un EKG iar in prezent încă ma lupt cu asa zisa "anxietate", dar ce mi-a rămas de la ea este frica de bătăile inimii, adică de această tahicardie. Cand imi ocup gândul cu altceva nu apare această tahicardie sau cand sunt foarte calm seara, dar când sunt emoționat si etc imediat apare. Am frica de tot ce inseamna cardiologie si medici in general. Niste sfaturi de la cei care au cunostinte sau au trecut prin asta va rog. Mentionez ca am 18 ani, nu fumez, nu beau alcool.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Este normal sa ne speriem. În timp o să te obișnuiești să îți controlezi gândurile, temerile. O să ajungi să le stăpânești. Este un pic mai greu la inceput.
Cât despre spital, chiar și la 40 de ani mi se face rău dacă stau mai mult de 10 minute. Într-o stomatologie rezist mai mult, pentru că este un alt miros, și problemele de sănătate dintr-o stomatologie le vad ca fiind mai ușor de tratat și de vindecat.
Cât despre tine, n-ai nimic altceva de făcut decât să ți cont de sfaturile pe care medicul ți le-a dat cu privire la problema ta de sănătate.

| Preotul500 a răspuns (pentru anonimg):

Mersi frumos de raspuns, nu mi-a recomandat nimic. Tocmai asta e si chestia. Nu am alte simptome. Nu am ameteli, dureri in piept, etc. Doar tahicardia care începe Atunci cand incep a Ma fixa asupra inimii sau la gânduri negative. Seara cand sunt relaxat, dispare total.

| anonimg a răspuns (pentru Preotul500):

Mulțumesc pentru fundă.
Eu nu-ți recomand psihologul. Nu știu dacă ești credincios sau nu. Dar știu că simțământul prezenței lui Dumnezeu va alunga orice teamă.

| Zaygon a răspuns (pentru anonimg):

Daca ajungi sa bagi si divinitatea in problema asta, te rog tine pentru tine. Poti sa crezi in ce vrei, chiar si in sfantu cartof, dar nu implica divinitatea in ce tine de psihic ca o dai in penibil.

| anonimg a răspuns (pentru Zaygon):

"Nu implica divinitatea in ce tine de psihic".
Dumnezeu este duh. De aceea cu cât mai mult vom putea fi ca El și nu ne vom mai teme de nimic.

23 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Daca e pe fond psihic (asa cum inteleg din postarea ta), da sportul te ajuta mult.
Dar daca ai o afectiune a inimii, nu este indicat.
De unde ai ajuns tu la concluzia ca ai tahicardie sinusala?

| Preotul500 a răspuns (pentru Yuoia):

Am făcut un EKG.

| Yuoia a răspuns (pentru Preotul500):

Cand erai in criza sau relaxat? Daca erai in criza (stresat) era normal sa fi iesit, dar asta nu inseamna ca ai o boala la inima.

| Preotul500 a răspuns (pentru Yuoia):

Stiu ca nu este o boală. De asta am zis mai sus, seara cand sunt relaxat si ma joc la PC sau fac orice altceva, nu apare. Dar cand am emotii sau ma fixez cu gândul la asta, apare.

| Yuoia a răspuns (pentru Preotul500):

Invata sa-ti controlezi emotiile, nervii si tot ce te streseaza. Stii metoda cu numaratul? Si nu te mai gandi la asta, atata timp cat nu este o boala si nu trebuie sa te feresti de ceva. Traieste normal. Fa sport dar cu masura, nu de performanta.

| Zaygon a răspuns:

Ai putea sa practici inotul, te ajuta foarte mult sa iti limpezesti mintea si iti recomand sa mergi si la un psiholog pentru problema cu anxietatea. Daca gasesti sursa reala fricii o sa inveti sa o controlezi.

| Preotul500 a răspuns (pentru Zaygon):

Am vizitat si un psiholog si a fost de părere că nu am nevoie mai mult de o ședință. Deoarece eu am doar o teama de bătăile inimii. Nu am alte gânduri. Doar frica de bătăile inimii și tot ce tine de acest subiect. Adică cardiologie si etc. laughing chestia e că nu am practicat nici un sport in ultima perioada tocmai de frica ca inima o să-mi bata si mai tare. Stiu ca e stupid, dar asta este toata problema.

| anonim_4396 explică (pentru Preotul500):

Cate batai ai pe minut.
Si eu am putina tahicardie ~100/minut, si la ekg scria ceva de genu ekg-sinusal.
In schimb am fost la doctor, am facut analize, si is OK la inima. De la stresi/nervi/posibil glande de acolo imi provine bataia marita a ritmul inimii. Nici eu nu fumez, nu consum alcol, doar cafea 2-3 pe zi, si alea 3 in 1.
Si pe mine m-a ingrijorat gandul, credeam ca is pe duca (La propriu) rolling on the floor

| Preotul500 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu cate batai. Tahicardia sinusala reprezintă 100-150. Deci peste 100 in orice caz. Dar chestia e că si mie mi-au spus ca-s sănătos. Voiau sa-mi dea niste beta blocante sa-mi mărească bătăile dar nu am vrut. Noaptea nu imi sunt la fel de rapide. La mine e pe fond psihic, am o frica de chestia asta. laughing

| Zaygon a răspuns (pentru Preotul500):

Sper ca a fost psiholog clinic. Eu de la atacurile de panica somatizam si aveam paralizie pe mana stanga si dureri in piept la inima.

| Preotul500 a răspuns (pentru Zaygon):

Nu fac atacuri de panica deloc. In trecut, da, dar și atunci, în timpul lor, tot frica de cum imi bătea inima era. De acolo mi-a rămas chestia cu tahicardia. Nu am nici un alt simptom, doar tahicardie si atat.

| Zaygon a răspuns (pentru Preotul500):

La cum descrii tu problema nu e okay si sa traiesti cu teama iar nu e okay.

| Preotul500 a răspuns (pentru Zaygon):

Nu o e "teama" la modul extrem. Adică să nu mai pot. Mai bine spus o îngrijorare. Si nu prea stiu ca sa scap de ea si sa devin ignorant in simptomul asta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Zaygon):

Dumnezeu este duh. De aceea cu cât mai mult vom putea fi ca El și nu ne vom mai teme de nimic.
Așa declară anonimg.
Când nu ne vm mai teme de nimic, vom fi în mormânt.
Lui anonimg nu merită să îi răspunzi. Una este credința, altul este delirul ei. TPU este gratuit. nu îl costă nimic să spameze și nu poate fi oprit, doar ignorat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Preotul500):

Să deviezi atenția de la inimă la respirație. Să te concentrezi pe aceasta.

| Preotul500 a răspuns (pentru sadrian46):

O sa incerc, mersi frumos pentru raspuns.

| anonim_4396 explică (pentru Preotul500):

Tahicardia practic nu e boala Ci efectul la ceva.
Ar trebui sa stii cate batai/minut ai. Tinand cont ca te inrijoreaza.
Din intrebarea ta trag concluzia ca esti putin emotiv /emotionat ar putea fi si o dereglara hormonala produsa de glande. La mine CRED (nu-s sigur) ca asta e sursa

| Preotul500 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trece de 130 de batai pe minut. Si nu am vrut să mai tot aflu pentru ca m-am plictisit deja sa tot o bag in seama, de aia vreau sa nu mai tin cont.

| anonim_4396 explică (pentru Preotul500):

Ala e mult, Eu am ~100~ ceea ce este la periferie.