| Mara_4803 a întrebat:

Spuneti-mi niste metode naturale pentru nu a te mai durea capul, mersihappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Crystal1807 a răspuns:

Plimbari in aer liber inainte de culcare happy

4 răspunsuri:
| claudiea79 a răspuns:

Liniste sa nu tipa parintii prin casa sau copii de pe strada sa te deranjeze sa inchizi tv. sa asculti cintaretul preferat sau muzica de relaxare. sa bei un ceai de fructe. sa faci dragoste. in rest trece cu nurofen sau algocalmin daca dureaza mai mult de 3 zile ia un nurofen pentru durere. nu o sa stai asa

| bOse a răspuns:

Asculta muzica ta preferata, iesi la o scurta plimbare, culca'te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te doare capu ia un paracetamol asa fac eu

| renytzy :x a răspuns:

Uleiurile esentiale si lumanarile parfumate te pot ajuta sa iti relaxezi mintea si trupul si sunt exact ceea ce iti trebuie pentru durerea de cap. Iata cateva exemple:
•Musetel: calmeaza, alina durerea;

•Scortisoara: reduce stresul, relaxeaza muschii;

•Lavanda: reduce durerea, relaxeaza;

•Lamaita:reduce anxietatea;

•Menta: reduce durerea si tensiunea nervoasa.

Deoarece stresul poate fi una dintre cauzele aparitiei durerii de cap, trebuie sa actionezi asupra lui. Dupa un masaj te vei simti ca noua!

O punga cu gheata iti va raci imediat capul infierbantat. Este o metoda eficient mai ales daca esti prea obosita ca sa-ti mai faci masaj.

Un mediu calm si relaxant te va ajuta sa scapi de durere. Cea mai indicata este muzica clasica.

Indeparteaza-te de computer, o zi in fata calculatorului i-ar da oricui dureri de cap! Cateva exercitii usoare sunt ideale pentru reducerea intensitatii durerilor de cap si migrenelor. Datorita lor se elibereaza endorfine, sistemul natural al organismului pentru lupta contra durerilor.

Ofera-ti un moment pentru analiza, liniste si vei reduce stresul, tensiunea si durerea de cap.

sper ca te'am ajutat :*
sanatate maxima:*!