| anonim_4396 a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste medicamente bune pentru TUSE.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eva a răspuns:

ACC 600.
Incearca si ceaiuri... scai vanat, cimbru, soc. Sanatate!

8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai specificat ce fel de tuse ai. Medicamentele se impart in doua categorii: antitusive, pentru tusea seaca, iritativa si expectorante, pentru tusea insotita de secretii.

| alessia5158 a răspuns:

Trebuie sa tratezi cauza care genereaza aceasta tuse( care, de fapt, este un act reflex sau voluntar de aparare a organismului! ). Trebuie sa mergi la medicul de familie pentru a-i investiga cauza si a primi un tratament adecvat. Caracterul tusei( seaca, productiva, latratoare, iritativa, cavernoasa, convulsiva etc) poate fi un indiciu asupra cauzei ce o genereaza. Mergi la medic! Sanatate si numai bine!

| DeeaLove08 a răspuns:

Eu folosesc siropuri pentru ca sunt foarte eficiente
1) stodal sirop ( este un medicament homeopat); costa in jur de 15 lei
2) mucosin cu miere sirop sau poti incerca si pastile mucosin.

| DeeaLove08 a răspuns:

Si am uitat sa specific: sunt bune si pastilele tussin... sau cum se scrie

| Traian a răspuns:

O raceala normala trece intr-o saptamana tratata si in 7 zile netratata

| InviSiblE_8500 a răspuns:

Cel mai simplu, mergi la farmacie si rogi farmacista sa-ti recomande un medicament, in felul acesta ai parerea unei persoane care cunoaste cat de catwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu tusesc. Am fost la doctor si mi-a dat Rofedex pentru tuse seaca. Nu stiu daca poti sa-l iei fara reteta. Mai bine te duci la doctor. Eu am fost la doctor putin mai tarziu blushing si mi s-a agravat raceala.

| Olivia_7676 a răspuns:

Pai eu folosesc Nurofen