| Victoria18 a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog frumos un remediu care isi face efectul rapid pentru constipatie si care a functionat la voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

SennaLax,e foarte bun.

| darrio2007 a răspuns:

Dulcolax.

| RAY a răspuns:

Brocoli cat mai mult

| Drimmero a răspuns:

Bea multe lichide, consuma fibre multe si nu vei avea probleme de constipatie.
Nu e ok sa tii fecalele in tine atata timp, cand iti vine sa faci,, fugi, nu mai sta!

Problemele se adancesc daca nu faci absolut nimic in privinta asta. Apa ajuta foarte mult.

| LPCTSTR a răspuns:

Lichide.
Iar daca tii mortisi sa fie rapid, recomand sa vei lapte si dupa un mar... iti vei dori constipatia inapoiwinking

| NLS a răspuns:

Lasand la o parte glumele unora, exista cateva remedii de incercat, s-au enumerat mai sus: pastile SennaLax, multe lichide (suc de fructe obtinut de tine la storcator, in special de mere), suc de prune (cantitate MODERATA), fructe precum cirese, prune, pere sau kiwi coapte.
Daca nu functioneaza, nu mai tot amana si consulta de urgenta un medic pentru ca s-ar putea sa ai grave probleme de sanatate, mult mai grave decat acei hemoroizi.
Nu vreau sa te sperii, de aceea nu o sa dau detalii.

| JackR a răspuns:

Iaurt cu bere. Inainte de utilizare, trimite-ti familia in vacanta si puneti dopuri de vata imbibata in Carmol, in nas.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Tu de vreo 6 luni tot pui pe aici intrebari de constipatie, când ai de gând să vizitezi un medic? Ce dracu tot faci de stai numai constipata?

| Victoria18 explică (pentru BuLaNNNeL):

Care 6 luni? Si care e treaba ta ce postez?

| Laura927 a răspuns:

Sucul de prune si 3 pere si gata urgent la baie...sau o cafea buna ..eu cred ca trebuie sa ai rabdare nu sa iei rapid pastile.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Mergi la faracie si cumpără-ţi "sare amară ".

| user1234554321 a răspuns:

Kiwi si capsunile. daca mananci scapi de constipatie

| anonima13ana a răspuns:

Cine nu stie cat de rau e sa fi constipat sa se abțină. Victoria nu e bine sa obișnuiești corpul cu medicamente asa ca incearca natural. La unii merge cafeaua, la alții ceaiul de crusin, apa mai multa, mai puțin stres, mișcare mai multa. Cauta.ti ce e mai potrivit pentru tine

| swag13579 a răspuns:

Ceai

| Laurentiu-Ion_Borcàneci_1977 a răspuns:

Un pahar de lapte si unul de bere!

| Andreea102102 a răspuns:

Trebuie sa bei lichid, supa, ceai, sau sa bei cate 2 linguri de ustroi cu apa in fiecare zi dimineata, stiu ca suna dezgustator...dar...