Întrebare recomandată | Cata7hDr a întrebat:

Spuneti-mi tot ce stiti de Boala scrisului pe piele (dermografismul), si o metoda de a scapa de ea! Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Tratamentul si regimul alimentar trebuie adaptate pacientului, ca urmare ar trebui sa va adresati unui medic dermatolog care sa va urmareasca evolutia bolii.
http://www.i-medic.ro/boli/urticaria

| agent003 a răspuns:

Dermografismul este o forma de urticarie fizicala, care se caracterizeaza prin faptul ca pielea reactioneaza ca si o coala de hartie, adica se poate scrie pe ea. Este o afectiune comuna adolescentilor si adultilor tineri, ce poate dura de la cateva luni la cativa ani, iar uneori persista toata viata.
Cum stim daca avem dermografism? Este foarte simplu, cu un instrument cu varf sau chiar cu capatul unui pix se scrie pe piele o litera sau se traseaza o linie apoi se asteapta cateva minute pentru a observa aparitia a ceea ce am scris. Aparitia literei sau liniei trasate, de culoare rosie, pruriginoasa, edematiata sau umflata semnifica prezenta dermografismului.
Aceasta afectiune poate fii depistata in mod neasteptat la un consult alergologic sau atunci cand pacientul se prezinta cu zone rosii, edematiate, liniare si pruriginoase. Simptomele pot fii declansate de stres, haine stramte sau aspre la atingere, purtarea ceasului, cald sau rece. O incidenta crescuta a fost observata in sarcina (in special in al doilea trimestru), la debutul menopauzei si la copii atopici.
De asemenea dermografismul poate sa apara in urma administrarii unui medicament (antibiotic), se poate asocia frecvent cu alte forme de urticarie, parazitoza intestinala sau boala tiroidiana.
Mecanismul de producere a dermografismului nu este pe deplin cunoscut, dar se crede ca traumatismul produs de zgarierea sau presarea pielii, duce la ruperea membranei mastocitului care este fragila la acesti pacienti, cu eliberarea de mediatori ai inflamatiei, in special histamina. Histamina produce dilatarea vaselor pielii cu cresterea permeabilitatii acestora, ceea ce inseamna inrosirea pielii, prurit si edem.
Tratamentul consta in administrarea unui medicament antialergic, iar in unele cazuri este nevoie si de asocierea unui inhibitor de receptori H2 (ranitidina, famotidina, cimetidina). Trebuie evitate baile sau dusurile cu apa fierbinte, sa folosim sapun hipoalergenic si haine usoare care sa nu produca mancarime sau sa fie stramte pe piele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru agent003):

Deci am si eu
Pffff
Si e foarte rau? Pot sa patesc ceva rau?

| 03Didy03C a răspuns:

Https://www.google.ro/......Https?/url
Sper ca te-am putut ajuta! Fundita :)?