| daniela_7403 a întrebat:

Spuneti-mi va rog este normal ca la un baietel de 2 ani jumate sa i se scoale penisul? i se intareste foarte tare si se mareste...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e foarte normal.

| micurutza2005 a răspuns:

Oau! ai un baietel care va fi super viril cand va fi mare.nu te ingrijora este perfect normal chiar daca e si in timpul zilei se mai intampla la cei mai sensibili din acest punct de vedere la o atingere sau ceva sa reactioneze mai repede, e bine numai sa urmaresti daca nu acest fenomen este in urma manevrarii de catre baiat a penisului ca atunci nu e bine daca deja se mangaie sau si-a descoperit atat de repede aceasta senzatie, nu trebuie sa-l sperii sau sa-l bruschezi trebuie sa-l urmaresti ce anume il excita si sa eviti acel lucru sa-l mai faca, sa-i explici daca te intreaba ca asa se intampla la baietei si sa nu se sperie si sa nu umble cu manuta acolo ca o sa-i treaca in scurt timp. daca observi ceva ciudat in compotrament in acele momente i distragi atentia de la acea preocupare fara sa-l certi sau te consulti cu pediatru daca nu faci fata situatiei.de obicei se intampla din astea la varste mai mari si e o tulburare de comportament (am vazut asta la o fetita de peste 6ani)si la copiii care sunt mai lipsiti de dragoste de madareala de mangaiere din partea parintilor care sunt mai reci cu copiii atunci ei cauta sa acopere acest gol din sufletelul lor provocandu-si singuri placere si in acest mod isi descopera si corpul si organele genitale dar cu multa dragoste intelegere si rabdare parintii si acesti copiii trec si peste acest episod al copilariei(desigur nu e cazul tau pentru ca e prea mic copilul tau dar ai grija si fi mai atenta si mai dragastoasa si mai rabdatoare cu el pentru a nu ajunge in aceste situatii mai tarziu). succes si nu dispera e totul ok cam deodata cu puiul tau mic.pa.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da! Si fetitele tot pe la varsta asta descopera placerea atingerii si frecarii in zona genitala! Aimare grija, sa nu strigi cumva la el, sau sa-l pedepsesti, pentru a nu-l traumatiza si afecta dezvoltarea ulterioara, normala! Trateaza fenomenul firesc, ca ceva de la sine inteles, asa si cum este! daca vorbeste deja si intelege, cat de cat, si intreaba, ii raspunzi firesc, ca asa se intampla, pentru ca ori ii e cald, ori i-a placut tare papica, ori vrea la olita, etc...

| monyk a răspuns:

Nu cred ca e ceva anormal, e baiat si intr-o zi va folosi acest organ in scopuri nobilehee hee

kratos
| kratos a răspuns:

Da iti spun ca am trecut prin asta! Este greu sa fi baiat rolling on the floor rolling on the floor!

| eni a răspuns:

Parerea mea ca e normal.

| JesterRO a răspuns:

Se intampla maihappy cand sangele pompeaza in arterele din zona respectiva penisul se mareste...se mai pompeaza sangele cand se trimit comenzi de la efectori(factorii excitatori) dar nu e cazul la el.

| ViVi a răspuns:

Dahappy cred ca de dimineata i se scoala nu?
eu stiu ca la copii de dimineata li se scoala
happy thinking nu stiu sigur

| ViVi a răspuns:

Eu stiu ca nu-i nimica ce sa te sperie stiu ca verisorul meu asa era si ma intreba laughing iar eu nu stiam ce sa-i spun
si mentionez ca avea 4 ani

| daniela_7403 explică:

Nu dimineata am observat, chiar in cursul zilei

| abis a răspuns:

De ce nu intrebi un medic? Din cate stiu eu, este normal, si nu are legatura cu excitarea sexuala, ci cu circulatia sangvina... Dar pentru a scapa de orice grija, nu te lua dupa sfaturile anonimilor de pe un site sau altul, mergi la pediatru si intreaba acolo.

| dulcika a răspuns:

laughingda este normal ...la totti baieti li se maresc penisulhappy

| Sabwy a răspuns:

Toti ziceci ca e normal! eu zic ca e extra normal laughing

| 1968 a răspuns:

E doar baiat si e normal!

| sebastian_7562 a răspuns:

laughing) e ceva anormal. eu stiu ca trebuie sa ai ceva stimulent...laughing)) oricum ala va fi un Titus Steel. laughing)))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Era o problemă dacă nu se întâmpla aşa.
Este absolut normal.
Stai fără grijă.
Pa, pa.

| westside a răspuns:

Rad cu lacrimi rolling on the floor poate vezi ca la vreo 10 ani are penisu cat are el inaltime rolling on the floor laughing)