| KanekiiKen a întrebat:

Am 16 ani si o stare permanenta de ameteala. Totul a inceput acum vreo 3 saptamani, cand aveam o slaba durere de cap. Ma asteptam sa treaca de la sine, si pentru o perioada trecuse. Dar de vreo 3 zile ma simt ca o leguma. Am o stare constanta de ameteala, ma simt de parca-s pe psihedelice (desi nici macar fumator nu-s) si datorita acestei stari nu am nici motivatie. Sunt ipohondru deci m-am gandit la toate scenariile posibile in ultimele zile si am ajuns aproape la disperare.

Am o miopie severa (-8 la ochiul stang, -4 la cel drept) iar o prima teorie a fost ca aceste ameteli se datoreaza uzului in exces al tehnologiei, in special al laptopului meu, dar de obicei aceste stari de ameteala imi treceau dupa un somn.

Realizez ca ajutorul primit pe acest site nu este egal cu un consult la un specialist, dar inainte de consult as vrea sa cer niste pareri, deci ajutati-ma va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Verifica postura pe care o adopti cand lucrezi la birou (e posibil sa-ti ingreuneze circulatia sangelui), verifica orele si calitatea somnului (dormi noaptea? dormi suficient?), verifica regimul alimentar, in special vitaminele din alimentatie si verifica nivelul de oxigenare la care ai acces (aeriseste bine camera in care petreci cel mai mult timp).

Ar trebui sa fie ok dupa toate astea.

| R0byZ00r a răspuns:

E din cauza ca stai la laptop si duci o viata sedentara, mai iesi afara si fa sport, nu sta numai in casa, de aceea ai stari de ameteala, iti recomand lentile de contact pentru miopie.

| KanekiiKen explică (pentru R0byZ00r):

Port ochelari. Am incercat lentilele de contact dar au fost o povara mult mai mare pentru mine, ma chinuiam vreo 20 de minute sa imi pun o lentila deoarece nu rezist la intregul proces.

| R0byZ00r a răspuns (pentru KanekiiKen):

Am inteles.

| geronimo11 a răspuns:

Stai linistit ca nu este grav. Cel mai probabil e astenia de primavara combinata cu o lipsa de calciu si magneziu. Ceva de felul asta aveam si eu iar doctorul mi-a dat Magnerot ( pastile de magneziu ) si mi-a trecut din prima zi. Mie doctorul mi-a prescris ( am 18 ani ) cate 4 pe zi timp de 5 zile apoi cate 2 pe zi timp de inca 5 zile. Dupa astea 10 zile iti iei calciu. Daca nu vrei sa ma crezi pe mine, du-te la medicul de familie si nu mai fi ipohondru ca nu-i nimic grav. Statul la calculator nu cred ca este o problema, doar nu exagera. Insanatosire grabnica!