| Anna17 a întrebat:

Stie cineva daca mierea de albine este buna pentru arsurile solare? daca da, cum se procedeaza...mai multe variante.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| claudiea79 a răspuns:

Stiam ca poti folosi iaurt dai pe locul unde te-a ars soarele. sau apa cu otet. sau aloe. mierea banuiesc ca o pui pe piele si o lasi sa actioneze

| andreiano a răspuns:

Este excelentă, vorbesc din experienţă. Calmează durerile ca nimic altceva. Dezavantajul major este faptul că nu poţi să îmbraci haine peste zonele unse, că se lipesc de tine. Dacă ai arsuri pe spate sau pe piept, trebuie să stai în casă deci.
Eu am stat toată ziua în casă lipicios. Când voiam să mă întind în pat şi mă spălam, mâncărimile reîncepeau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Remedii naturiste impotriva arsurilor solare

Evident, exista si foarte multe remedii naturiste, leacuri babesti, cum ne place adesea sa le spunem. Multe dintre ele sunt remedii care, uneori, au efecte uimitoare. Iata-le pe cele mai eficiente:
Mierea de albine

Este un calmant excelent, daca este aplicata direct pe piele. Efect calmant are si solutia obtinuta din miere de albine si sirop de lamaie (patru parti miere si o parte sirop de lamaie) sau din miere de albine si lapte (in proportie egala).

| Rebecca a răspuns:

E buna. Trebuie sa te dai cu ea acolo unde esti arssa.