| chels95 a întrebat:

Care sunt cele mai eficiente solutii pentru arsurile solare?

Răspuns Câştigător
| oanna_7222 a răspuns:

Eu am avut arsuri foarte grave
m`am dat cu spirt si imediat dupa aceea am pus pe cineva sa sufle
aveai senzatia ca iti sufla cineva cu gheata

a 2`a zi nu am mai avut probleme. happy

6 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Apa naturala de trandafir este de asemenea indicata pentru arsuri solare mai mici http://atshopping.ro/product.php?id_product=36

Si cum a zis si @pepe, si iaurtul.

| kiss a răspuns:

Cred ca iaurtul e cea mai eficienta, eu asta am folosit si a mers happy
ai grija cu arsurile solare ca sunt foarte periculoase. mai bine te gandesti cum sa le previi. evita statul la soare fara protectie, nu e absolut deloc sanatos.
bafta happy

| pepe a răspuns:

Cea mai eficientă ar fi iaurtul.
Oana dacă pui pansamente pe răni deschise rămâi fără piele, mulţumesc pentru stupid.

| oana_8373 a răspuns:

In primul rand, clatim zona afectata cu apa din abundenta, dupa care daca zona lezata este mai mica aplicam un pansament, iar pe deasupra o punga cu gheta.deci atentie! nu direct pe zona afectata! sa nu incerci cu leacurile astea babesti gen:ulei, albus, lapte batut si mai stiu eu ce.nu sparge besicutele.lasale asa ca se usuca singurewinkingnu pune nimic in afara de apa si pansament, toate celelalte lucruri fiind de fapt lucruri straine corpului tau, ajunganduse chiar la infectii.mare grija:*numai bine

| oana_8373 a răspuns:

Da pepe dar arsura solara nu este o rana deschisa din cate stiu eu.este o emisiune pe un post intitulata ''Medicii'' si chiar acolo am vazut cum se procedeazawinkingla cate au spus acolo m-au convins si pe mine sa las deoparte iaurtultonguedeci serios, intreaba un medic si ai sa vezi ca am dreptatewinking

| Lexy ♥ a răspuns:

Eu am luat de la farmacie un spray numit OXIMED e pentru arsuri costa 16 lei, te dai cu el pe pielea arsa si astepti sa se usuce e fff bun.