Stii care sunt riscurile operatiilor la ochi?

In ultimii ani, s-a facut multa publicitate unei proceduri chirurgicale uluitor de simpla, care poate sa readuca vederea perfecta. Mesajul anunta ca operatia cu laser dureaza doar cateva minute si reuseste sa corecteze problemele definitiv.

Desi sunt multi oameni care au avut de castigat de pe urma ei, sunt si destui a caror vedere a fost distrusa pe viata. In zilele ulterioare operatiei, pot aparea dureri destul de mari. Mai mult de jumatate dintre fibrele nervoase superficiale ale corneei sunt taiate, prin atat de populara procedura LASIK.

Acest lucru are impact asupra vitezei de clipire, care scade, ceea ce face ca ochiul sa se usuce. Pacientii trebuie sa foloseasca picaturi, adesea luni de zile, inainte ca ochii sa-si revina la normal. Retineti ca grosimea corneei este de doar jumatate de milimetru, asa ca orice operatie efectuata pe ea trebuie sa fie extrem de precisa.

De asemenea, intrucat nu exista vase sanguine in cornee, vindecarea dureaza mai multe luni. Unii cercetatori spun ca, de fapt, taietura efectuata in timpul procedurii LASIK nu se vindeca niciodata.

Totusi, este posibil sa aveti vedere de 20/20, dar sa contractati alte probleme, precum pierderea vederii in conditii slabe de iluminare. S-ar putea sa descoperiti ca trebuie sa mergeti cu bicicleta, pentru ca nu mai puteti conduce noaptea. Un alt efect asa-zis minor este dubla sau chiar tripla vedere si faptul ca vedeti ca niste focuri de artificii care Inconjoara obiectele stralucitoare. Pana la 15% dintre pacientii operatiilor laser se asteapta sa solicite operatii de imbunatatire sau de corectare, ceea ce duce in mod frecvent la cheltuieli suplimentare.

Mai veche si acum mai putin populara Keratotomie radiala, sau microchirurgia, consta in realizarea unor incizii mici in jurul partii centrale a ochiului. Cu cat inciziile sunt mai aproape de zona optica centrala, cu atat efectul este mai mare. Aceasta procedura provoaca rani deschise pe cornee. Tiparele de presiune naturala ale corneei fac ca ranile sa se deschida pentru a egaliza suprafata afectata.

De exemplu, e usor sa vedeti trasaturile cuiva, atunci cand sta in directia opusa unei ferestre luminate de soare. In urma operatiei, unii oameni vor putea sa vada doar conturul, dar nu vor mai putea distinge detaliile. Multi oameni care au suferit operatii de microchirurgie sau tratamente laser constata ca nu au facut decat sa schimbe ochelarii de miopie cu ochelari de citit.

Indiferent de problemele de sanatate pe care le aveti, nu uitati sa va interesati si de metodele naturale. Poate ca Hipocrate avea dreptate si "Natura vindeca, medicul trateaza!"

Daniel Dinu

vedereperfecta.com

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Multumesc. Chiar ma gandeam sa fac o operatie cu laserul pentru vedere si eram foarte sigura pentru ca deja am facut 2 operatii cu laserul dar nu la ochi.

| simanapeace a răspuns:

Multumesc pentru informare