| Andreea_6206 a întrebat:

Stiti cateva sfaturi impotriva constipatiei? Uneori fac treaba mare chiar si la o saptamana! vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Draga Andreea, aici sunt cateva moduri in care poti scapa de constipatie:
Principalele masuri ce pot fi luate ar fi:

• o dieta bogata in fibre;
• mese regulate; este foarte importanta existenta micului dejun;
• folosirea cu moderatie a laxativelor si numai dupa indicatiile medicului;
• obisnuinta unui scaun zilnic;
• daca nu s-a obtinut un scaun dupa 2-3 zile, este desigur recomandata folosirea unui supozitor cu glicerina sau chiar a unei clisme;
• exercitiu fizic zilnic;
• pe cat posibil evitarea unor alimente si medicamente care favorizeaza constipatia (bineinteles, numai cu acordul medicului).

Totusi, cred ca tu ai nevoie doar de mai multe lichide si de miscare; vreau sa te gandesti putin daca bei multe lichide zilnic, daca mananci supe si ciorbe si daca nu cumva ai parte zilnic de prea putina miscare. Insa ai mai putea avea si viermi intestinali in "cantitati mari", care pot cauza aceasta constipatie; ca sa te linistesti, poti sa-ti faci niste analize (coprocultura) - ia de la farmaie un recipient pentru probele de coprocultura si incearca sa iei proba dimineata imediat dupa ce te-ai trezit, apoi mergi cu ele la un laborator bun (nu mai stiu sigur, dar parca ai nevoie de 3 zile consecutiv, insa poti intreba la un laborator de analize);
Tot ce pot sa-ti spun, e sa fii sanatoasa si incearca sa faci ceea ce ti-am spus pentru a te linisti! Ai grija! Bafta!

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Consuma ceai de crusin cu lemn dulce, da roade, pentru ca e folosit si de mine...:d

caramela
| caramela a răspuns:

Consuma ceai de crusin cu lemn dulce, da roade, pentru ca si eu il folosesc, dar nu mai mult de 10 zile, apoi pauza 20, si tot asawinking

| danutza_2917 a răspuns:

Incearca sa mananci minim 3 mese pe zi, mancare sanatoasa si iti recomand sa consumi zilnic cel putin o luna de zile gel de aloe vera pentru ati putea rezolva definitiv problema http://aloeveraforever.ro/articole/aloe-vera-gel-ai-baut-vreodata-sanatate

| ellamarin a răspuns:

Uite aici poti citi despre tratamente naturiste impotriva constipatiei : http://www.i-medic.ro/......onstipatie

| Bijou a răspuns:

Iti recomand acest gel, efectul este garantat http://forever-aloe-vera.eu/produs/23

Răspuns utilizator avertizat
| hapyyy a răspuns:

Buna! spre exemplu pe mine pruna ma face sa merg la baie, incearca cu o pruna sau doua, si pizza ma face sa merg la baie, nu stiu ce sa zic incearca

| redQueen a răspuns:

Probabil nu ai o problema cu asta, poate asa este metabolismul tau, asa lucreaza el, mai lent.

| Melissa_5072 a răspuns:

Semintele de in sunt bune pentru problema ta.
La mine a mers si cu porumb la cutie. Aveam si eu aceeasi problema si am rezolvat-o cu porumbul la cutie. Mie imi place cel de la D'aucy.

| Zoozik a răspuns:

Heiii,cel mai bun remediu este ceaiul de crusin...ai scaun garantat.Insa partea proasta e ca are un gust oribil.eu mereu dupa ce beau ceaiul beau ceva dulce.e oribil la gust...dar dupa cateva ore sigur ai scaunwinking