| MirunaRaluca4 a întrebat:

Stiti ceva mai bun pentru îndepărtarea petelor lăsate de acnee, care chiar să aibă rezultate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zilnic bea un pahar cu apa si zeama de la o lamaie, vitamina c ajuta la regenerarea pielii. Poti sa adaugi miere ca sa o indulcesti si cateva lingurite de seminte de chia ( n-au gust ) pe care le lasi cateva minute pana se inmoaie ca sa ii adaugi bauturii un aport nutritiv mai mare. Daca scrii " Chia " pe google o sa ii vezi valorile nutritionale.

Consuma zilnic morcovi fierti pentru ca betacarotenul care se converteste in vitamina A se absoarbe mult mai repede atunci cand morcovii sunt fierti, pentru a avea un gust mai bun poti sa adaugi pere si mere la fiert - le bagi la pasat ( poti adauga si o banana cand le pasezi ) si consumi piureul obtinut cand se raceste. Fierbe cantitati mici.

Produse cu Niacinamida ( the ordinary - niacinamida sau emulsie hidratanta matifianta de la gerovital derma + care se gaseste doar in farmacii si costa cam 37 lei ), Exfolianti AHA de tip lactic, glicolic ( Paula's Choice sau The ordinary ), Peeling-uri chimice pe perioada rece, produse cu Vitamina C, Acid azelaic ( skinoren ) si o alimentatie bogata in alimente care contin vitaminele A, E si C. Pe langa produsele care trateaza problema e musai sa folosesti un produs hidratant si un produs cu spf. Niacinamida nu este fotosensibilizanta, dar restul produselor sunt. Cand apar caisele poti sa-ti aplici caise bine coapte pe ten pentru ca ofera luminozitate tenului si te mai ajuta cu petele.

Pentru tratarea petelor postinflamatorii foloseste o crema cu niacinamida - in prima saptamana o aplici o data pe zi, urmand ca in a 2-a saptamana sa o utilizezi de doua ori pe zi.
Crema asta are ca al 2-lea ingredient nicinamida ( ingredientele sunt listate in ordinea descrescatoare a cantitatii lor ) :
https://www.farmec.ro/......a-431.html

O varianta mai concentrata cu niacinamida este asta :
https://www.bilenegre.ro/......e-ordinary
https://theordinary.com/......-1pct-30ml

"Proprietăţile cosmetice ale niacinamidei :

atenuează acneea şi petele
reduce roşeaţa, hiperpigmentarea
întăreşte bariera de protecţie a pielii
previne pierderea apei din piele
reînvie tonusul şi textura pielii
îmbunătăţeşte elasticitatea pielii
uşor efect regulator de sebum "

sursa : https://www.elemental.eu/ro/924-niacinamida.html

AHA :
https://www.bilenegre.ro/....../index.php

Creme hidratante cu absorbtie rapida ( prima este plina de ingrediente benefice, a doua doar hidrateaza ) :
https://www.bilenegre.ro/....../index.php

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017242

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Acidul lactic de la the ordinary. Cauta raspunsurile lui @SareInOchi pe tema asta, explica foarte bine tot ce trebuie sa stii si produsele recomandate de ea sunt foarte bune, testate de mine. laughing

| Bondarel99 a răspuns:

Pete sau cicatrici?
Daca ai pete, mergi la cosmetica sau la un dermatolog si fa un peeling chimic superficial si se rezolva.
Daca ai cicatrici, astea sunt cam greu de inlaturat, e o procedura mai complexa, mai dureroasa si mai scumpa.

| Kogaion a răspuns:

Buna, stiu ca probabil ti s-a mai spus, dar mai bine mergi la un dermatolog, am si eu 2 prieteni care au avut acnee, iar unul s-a dus la dermatolog, i-au dat niste creme, iau trecut si celalalt si-a luat si el aceleasi creme si nu au fost bune si dupa s-a dus si el si i-a dat alte creme. Deci sfatul meu este sa te duci la un dermatolog bun, care sa-ti dea niste tratamente pentru tenul tau.

| Romanul86 a răspuns:

Ca să nu ai coșuri trebuie să bei multă apă. Eu așa fac.