| anonim_4396 a întrebat:

Stiti cumva de ce imi curge sange din nas cateodata, in cantitati mici, in special dupa e stau la PC mai mult timp, am spondiloza cervicala si sinuzita cronica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Spondiloza nu are nicio legatura cu sangerarile nazele, insa sinuzita cu siguranta sigur are legatura. Sinuzita si deviatia de sept, iar de regula sinuzita vine in combinatie cu deviatia de sept.
Cel mai probabil asta este cauza.
De asemenea, ce ar mai putea cauza sangerarile nazele este hipertensiunea, pielea nasului foarte uscata, mai ales daca este cauzata de folosirea excesiva a picaturilor de nas. Poti folosi vitamina A uleioasa pentru narile uscate. Sunt picaturi, asa ca o picatura doua in fiecare nara pentru cateva zile ar putea imbunatati problema, nu iti trebuie prescriptie si este destul de ieftina. Alte cauze pot fi aerul prea uscat (poti folosi un umidificator, iar daca nu un bol cu apa pus pe calorifer), schimbarile bruste de temperatura, dar la tine probabil nu este cazul daca spui ca apar cand stai la calculator.
Eventual pentru a te asigura ca nu este vorba de nimic grav sau de tensiunea prea ridicata, o vizita la medicul de familie pentru a-ti masura tensiunea ar fi de ajuns.

| KLLO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Da am si deviatie de sept in copilarie imi curgea tot timpul cand ma jucam in soare vara si am fost cauterizat, acuma de obicei curge cand am dureri coloana cervicala si ma "incing" la ceafa si ma "strange" fruntea cu tamplele ieri am mai facut si putin sport si cred ca mi-a crescut tensiunea dar nu mi-a curs imediat ci la 1 dimineata m-am trezit din somn, si am luat si Omega 3 (de 1 sapt iau ) si ala subtiaza sangele cred... tensiunea o am de obicei 12 cu 7 si 13 cu 8 cand fac ceva miscare efort, e in parametrii cred.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru KLLO):

Atunci nu este de la sport, daca ti-a aparut cand dormeai nu cred ca are nicio legatura cu sportul.
Tensiunea este normala.
Insa, Omega 3 subtiaza intr-adevar sangele. Iar medicamentele care fac lucrul asta pot cauza si ele sangerari nazale. Probabil combinatia dintre sinuzita, deviatia de sept si sangerarile nazele cauzeaza aceste sangerari.
Insa nu stiu exact de ce iti apar in momentul in care ai starea pe care ai descris-o mai sus, asta este un pic ciudat.
Mersi pentru fundita! Toate cele bune! happy

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cred ca viteza sangelui este mare, ori poate fi si o tensiune ridicata, cel mai indicat ar fi sa ceri sfatul medicului
O zi buna sa aihappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cele doua boli n-au nici o legatura cu scurgerile de sange. Ar trebui sa mergi la doctor, dar urgent!

| SkyPilot a răspuns:

Un pic de vitamin K te rezolva. Cele doua nu au legatura. Totusi vezi neaparat un medic.

| TheGazeTTeRuKi a răspuns:

Na-i nimic :-J ai lipsa de Vitamina A!

| Maya06 a răspuns:

Probabil ai putina anemie si eu am stat 2 saptamani fara sa fac efort si am fost racita, iar acum cand am reinceput sa merg la scoala si la sala imi curge sange din nas ca la robinet.Am luat niste vitamine si minerale si mi-a trecut.