| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Stiti daca un psiholog sau niste pastile pentru depresie/anxietate te pot opri din baut? Am 22 de ani si am fost diagonisticat acum un an cu hepatita cronica din cauza alcoolului.Am avut o perioada de 6 luni in care am tinut o dieta stricta dar am inceput sa beau din nou,mama ma intreaba mereu daca nu imi e frica de moarte pentru ca pot da in ciroza, constient fiind ca pot sa mor tot continui sa beau si nu stiu ce sa fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din baut nu te poate oprii nimeni, decat tu.
Esti mult prea tanar sa mori si asta ar trebui sa fie o sperietura enorma, ca sa nu mai pui in viata ta, gura pe alcool.
Evident ca nu esti constient daca continui sa bei si acolo trebuie tu sa lucrezi. In cazul tau ai nevoie de un psiholog sau psihiatru cu care sa vorbesti, fiindca pastile sa te opreasca din baut nu sunt, doar prorpia vointa si constientizarea ca band, nu exista cale de intoarcere sau de viata.
Depresie si anxietate se trateaza la psiholog sau psihiatru si nu are nici in clin sau maneca cu adictia/viciul tau pentru alcool. de alyfel nue xista pastile care sa te opreasca sa bei, doar tu esti singruul care trebuie sa decizi sa te opresti.
Trebuie sa ai vointa sa te opresti din a bea alcool, fiindca-i pacat sa-ti distrugi viata si sanatatea, murind in chinuri.

| Drimmero a răspuns:

Hepatita alcoolica la 22 se ani? Ai baut de la 10 ani tarie zi de zi cu sticlele ca altfel nu-mi pot explica cum ai tu asa ceva... vointa ta e mai presus de ce ar putea zice psihologul, trebuie tu sa stii sa eviti alcoolul din cauza problemelor, nu te juca cu sanatatea, poti s-o mierlesti si de la ciroza dar o poti da si in cancer hepatic care si ala te curata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sigur un psiholog poate sa incerce sa te ajute. Mergi cu incredere.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai o sa mori, asta o sa faci. Te gindesti bine de tot daca iti e frica de moarte sau nu, gasesti ceva/cineva pentru care sa traiesti, SAU bei pana crapi. E alegerea ta 100%, orice ti-am zice noi. E usor sa zici altora porcarii de genul ce misto e viata si altele, dar intr-un final e decizia lor personala cum se hotarasc sa vada/perceapa ce e in jurul lor.

| Floridori a răspuns:

Exista tratament medicamentos care poate ajuta, iar acesta poate fi prescris numai de medicul psihiatru, insa cheia este vointa ta.Niciun tratament nu va da roade daca tu nu ai vointa.Tratamentul ajuta, dar e nevoie si de determinare din partea ta.
Hepatita alcoolica la numai 22 de ani este destul de ingrijoratoare, asa ca ar fi bine sa te mobilizezi, sa cauti ajutor, sa mergi la psihiatru si sa incerci sa stopezi bombardarea ficatului in continuare.

Personal cred ca psihologul nu te poate ajuta cu nimic si mai sunt si cheltuieli destul de mari, dar e bun daca nu ai cui sa ii spui ce ai pe suflet...

| InYourPants a răspuns:

Psiholog poate dar tot vointa ta trebuie sa existe

| felixf a răspuns:

Ai nevoie de ajutor e opinia mea. Un psiholog te poate ajuta, pastile nu prea dar o clinica de dezalcolizare este cea mai buna sansa sa revii la normal. Probabil un mare efort va trebuie sa adaugi in viata ta daca vrei cu adevarat sa reusesti. Eu te incurajez sa faci pasul cat esti tanara si sa nu te lasi dusa de val. Am avut in familie 2 persoane care au murit datorita bauturii si nu este o viata usoara. Vorbesc din experienta unui om care a vazut si a ajutat astfel de persoane de-a lungul timpului. Sper sa te ajute urmatorul link: https://rasunetul.ro/......-de-alcool

| Ana1687 a răspuns:

Da, cred că în contextul asta, mersul la psiholog/terapeut este cea mai buna decizie pe care poți să o iei, îți urez succes!

| Catilina66 a răspuns:

Doar psihiatrul te poate ajuta cu medicamentele, mergi cu încredere. Bafta!

| Cryyys87 a răspuns:

Buna ziua!

Imi pare rau sa citesc aceste randuri, insa as vrea sa iti spun ca din pacate nu s-a inventat pastile pentru a pune stop acestui viciu, si din fericire toate solutiile se regasesc in tine.

Daca ai posibilitati financiare sa mergi sa discuti cu un consilier, poate pentru a te cunoaste, poate pentru a afla raspunsurile la intrebarile pe care le ai, si de ce nu, poate pentru o alta directie in viata ta.

Si nu in ultimul rand boala de care suferi trebuie monitorizata in permanenta de catre medic, cu tratamentul aferent, care nu functioneaza impreuna cu alcoolul, ba mai mult decat atat provoaca daune care la un moment dat pot fi fatale.

Incearca sa iti raspunzi la intrebarea : ACEASTA ESTE VIATA PE CARE AI ALES SA O TRAIESTI?

iar daca raspunsul este nu, schimba drumul pe care mergi si cere ajutor celor care te inconjoara.

Sanatate!