| anonim_4396 a întrebat:

Stiti remedii pentru chisturi pe ficat? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intai trebuie mers la un medic, sa faci niste analize, apoi vei primi indicatiile necesare.Mama mea a folosit Liv 52 si Esentiale forte (pentru regenerarea ficatului), dar numai la indicatia medicului chiar daca ambele medicamente contin de fapt vitamine.

5 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

In Medicina traditionala chineza exista mai multe remedii functie de tipul simdromului/-elor in care se incadreaza pacientul respectiv.
Cel mai comun este stagnarea qi & sange la nivelul ficatului si acesta se trateaza in principale cu doua formule din plante Ge Xia Zhu Yu Tang + Si Xiao San
Nu am cunostina a se putea procura din Romania. Oricum, chisturile la ficat sunt o problema serioasa care se trateaza cu plante, acupcuntura si nutritie (anumite alimente si o disciplina alimentara) in mod integral cu elemente de medicina alopata.
Conteaza si etiologia (cauzele si modul in care s-au format).
Spatiul aici este prea putin si nu este profesional in a da recomandari decat in conditiile in care se face o anamneza amanuntita pacientului + examinarea rezultatelor testelor medicale. In plus, mai ales la ficat conditiile se schimba si tratamentul se modifica funtie de reactia organismului, cel putin la fiecare 2-3 saptamani.

| drpopa a răspuns:

Este important sa consulti un medic gastro enterolog doar el in urma investigatiilor poate stabilii conduita terapeutica, este foarte important sa se stabileasca daca e vb de o boala polichistica care poate afecta atat ficatul cat si rinichi, intra in discutie si altele chistul hidatic, bilomul, hematom, chistul neparazitar hepatic

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Chisturi pe ficat, plamani, rinichi

In prima saptamana se inghite in fiecare dimineata, pe stomacul gol un bob de tamaie alba (cat un bob de mazare) invelit in miez de paine (ca sa nu atinga dintii fiindca formeaza carii). In urmatoarele 3 saptamani se procedeaza la fel, dar numai din doua in doua zile.
In paralel se beau 3-4 pahare cu ceai de traista ciobanului inaintea meselor principale si chiar intre mese, in loc de apa.
iti voi lasa si un link unde poti vedea mai multe despre chisturi pe ficat. http://www.vindecare.go.ro/reteta/ap_digestiv.htm#c12

| mioara a răspuns:

Se opereaza, sau tratament de la calivita din plante

Răspuns utilizator avertizat