| jules81 a întrebat:

Stiti sa-mi spuneti ce este un atac cerebral si de ce apare si la ce varsta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| oHarryo a răspuns:

Sunt numeroase motive pentru care apare. Acesta se intampla atunci cand un vas de sange care furnizeaza sange la nivelul unei zone a creierului se sparge sau este blocat de un cheag. Poate sa nu se intample niciodata (adica la nici o varsta), asta depinde de fiecare individ in parte.

4 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Nu ai primit raspunsuri corecte.
In general pentru ca atacul cerebral sa apara trebuie:
-sa ai hipertensiune arteriala, colesterolul marit, + fumat.
Daca cineva nu are hipertensiune arteriala, nu fumeaza si nu are colesterolul marit, sanesele ca el sa aiba un atac cerebral sunt foarte mici.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Atacul cerebral = accidentul vascular cerebral.

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......al-avc_314

Toate cele bune.

| jules81 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.

| Ioanaave a răspuns:

Citeste articolul asta: http://www.info-medic.ro/ce-este-un-accident-vascular-cerebral/
Nu stiu de ce iti pui asemenea intrebari, dar daca suspectezi ceva consulta un medic cat de repede!