| katy a întrebat:

Stiti un remediu pentru tratarea rapida a unui furuncul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Aplici pe el unguent de Ihtiol, in strat mai gros si peste el pui un plasture. Schimbi de 2 ori pe zi pansamentul. Dupa ce fistulizeaza furunculul ( se sparge), dezinfectezi bine cu apa oxigenata si badijonezi cu Betadina, pana se vindeca. Multa sanatate!

| katy explică:

Mi-a zis cineva sa pun frunca de muscata dar mi-e frica sa nu patesc ceva din cauza perisorilor de pe frunza sau o foaie dceapa incalzita in flacara si o picatura de ulei.e bine? as vrea sa stiu mai multe variante nu vreau sa merg la medic ca mi-e frica big grin

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Frunze de patlagina sau muscata aplicata direct pe rana si pui un plasture sau mesteci in gura mamaliga cu putin zahar si la fel aplici pi el si il acoperi cu ceva
a doua zi se va sparge si iti va trece. funda?

| Mony a răspuns:

Furunc? aaa si eu am avut si o fost tare neshpa...eu am fost la doctor, si se putea rezolva in moduri...ori ma dau cu o crema neagra (iftiol parca) si sa pun pansament ori sa faca o mica operatie, dar din cauza ca eu am avut pe coloana vertebrala, m-am dat cu crema in 2 saptamani am scapat.

Da dupa ce se vindeca va ramane urma, toata viatasad

un sfat: Du-te la doctor si vezi ce iti zicehappy

| nattyC_6241 a răspuns:

Poate ai sa razi de sfatul meu "babesc" sa-i spun asa, dar si eu am avut si mama prietenului meu mi-a pus o feliuta de slanina pe el si peste un pansament. in 2 zile s-a vindecat. sper sa te ajute si pe tine