| Lauraa2202 a întrebat:

Stiti vreun remediu sa scap de helicobacter? Am incercat de 2 ori cu antibiotic nu a mers!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Tratamentul cu atibiotice da rezultate doar daca faci tratamentul cu strictete si consecventa, tinand un regim alimentar sever, pe toata perioada tratamentului (1 sau 2 luni).
Mai sunt tratamente naturiste, dar nu te vor ajuta cu nimic, pentru ca, cel mai probabil nu vrei sa tii o dieta stricta, mai ales ca la tratamentele naturiste se tine dieta stricat de 6-12 luni.
Infectia netratata cu Helicobacter Pylori, duce la ulcer si netrata, la ulcer perforat cu melena (sangerare) si in final, cancer.
Sincer, tratamnetul cu atibiotice da rezultat 100% cand il tratezi cu cea mai mare seriozitate, evitand in totalitate zaharul si toate produsele aliementaree interzise pe toata perioada tratamentului si cel putin 1-2 luni, dupa terminarea lui.

3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Da, sa mergi la un doctor competent care sa iti faca o antibiograma. Poate fi nevoie de o gastroscopie cu biopsie.
Sanatatea ta nu e de joaca. Mergi la doctor cat de repede!

| Lauraa2202 explică (pentru SkyPilot):

Am fost dragilor la 2 medici, ca doar nu întrebam de nebuna! Am facut 2 endoscopi! La prima mi s-a descoperit un ulcer hemoragie si testul de HP inalt pozitiv, am urmat 5 zile din cele 2 saptamani tratamentul cu Klacid si amoxicilina(Nu l-am suportat) am lesinat.Am mers si mi l-a schimbat cu metronidazol si amoxicilina plus Nexium 2 saptamani plus regim.Nu beau.Nu consum acid, Nu beau alcool, cafea, de fumat, fumez nu mult...in fine a urmat a doua endoscopie(fara anestezie ambele) nu am mai avut absolut nimic.Medicul a spus că nu e nevoie de biopsie ca nu are din ce lua, mi-a recomandat ca peste 2 luni sa repet testarea din scaun si am repetat-o si din nou pozitiv.Nu stiu ce sa mai zic! Am sistemul imunitar praf.

| Lauraa2202 explică (pentru Lauraa2202):

Nu consum zahar,prajeli,fripturi grase! Doar apa plata,peste,carne de pui pe grătar,supe slabe,legume,fructe! Am exclus tot ce imi irita stomacul! Iaurturi slabe, ananas, paine prajita, unt de arahide! Nu ma pot limita nici foarte mult, Am doar 44 de kg la 28 de ani! Incerc tot ce pot, acum i-au brocomax(sulphorafan)si Colostrum prime life o sa le i-au cu regim 2 luni! Sper sa dea roade!