| buzdarel a întrebat:

Stiu ca am mai intrebat dar nu conteaza straight face Eu intodeauna inainte de a spala parul il pieptan ca sa se descurce mai usor dupa pieptanare pierd circa 15 fire straight face apoi il spal totul ok il sterg bine si il pieptan cu pieptanul cu dinti foarte rari si mai imi cad 20 de fire apoi il usuc bine apoi iar il pieptan sa il descurc si mai cad inca 20 de fire de ce? eu tot parul care imi cade il adun de prin par si de pa spate ca sa nu fac par pe jos nu vi se pare ca imi cade prea mult? si ma si streseaza problema asta straight face poate si de aia imi cade va rog frumos voi ce parere aveti am 17 ani si parul de 20 de cm( daca am scris gresit va rog sa ma iertati dar numai stau in Romania de pe la 4 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Bună!
Foloseşti placa de păr? Uneori şi ea ajută la căderea părului. E normal să-ţi cadă părul, dar în cazul tău e puţin cam mult. Mereu ţi-a căzut aşa sau e doar de o perioadă anume?

| buzdarel explică (pentru Adry05):

Nu folosesc si cade doar asa dupa baie

| Adry05 a răspuns (pentru buzdarel):

Atunci nu-l mai pieptăna cât e ud. Firul de păr este mult mai sensibil în acel moment, astfel rupându-se mult mai uşor.

| AndraNicoleta a răspuns:

Nu te mai pieptana atat de des!
Faceam si eu inainte prostia asta, insa acum nu ma mai pieptan deloc.

Eu am parul ondulat spre cret si dupa ce fac baie il sterg cu prosopul iar apoi ma dau cu crema pentru par ondulat si il lasa asa (sta ok a doua zi) sau dupa ce il spal ma dau cu mai mult balsam, il sterg cu prosopul si il usuc/indrept cu feonul si cu peria rotativa. Dar de pieptanat nu-l pieptan niciodata.

Daca chiar nu poti sta fara sa il piepteni deloc, renunta macar la pieptanatul inainte de baie...chiar e inutil.

Poate te ajuta vreuna dintre metodele mele.

Numai bine!

| RoseOfTheFire a răspuns:

Si mie mi se intampla sa imi cada parul, si tot moale il am incearca lotiunea de la Gerovital Plant cu petroleum.

| hinatakaname a răspuns:

E normal sa-ti cada aproximativ 100 de fire pe zi. Daca ai parul subtire, se rupe mai usor. Mai bine nu-l mai pieptana cat e ud, pentru ca atunci se rupe cel mai usor.

| buzdarel explică (pentru hinatakaname):

Da este foarte subtire si moale pentru ca e blond asa e parul blond subtire oricum este deswinking

| hinatakaname a răspuns (pentru buzdarel):

Dar oricum, nu te ingrijora pentru cateva fire. Stiu cum e cand se incurce de-ti dau lacrimile cand il piepteni, dar daca il tii legat sau impletit sansele sunt mai mici sa trebuiasca sa-l tot piepteni.happy

| buzdarel explică (pentru hinatakaname):

A am uitat sa zic happy sunt baiat :X chiar daca am parul lung mie imi place happy nu pot purta parul scurt il port lung de pe la 7 ani dar il las la 20 de cm mai lung nu il las sa creasca happy

| hinatakaname a răspuns (pentru buzdarel):

Ma gandeam ca esti baiat, nu prea am intalnit fete care sa stea sa-si numere firele.laughing (Sunt sigura ca exista, doar ca nu le-am intalnit eu.)

Tatal tau e chel/cheleste? Sau bunicul (vreunul din ei.) Pentru ca atunci sunt mari sansele sa patesti ca ei, insa sigur nu de pe acum, deci bucura-te de plete!

Eu am parul pana pe la fund, si se tine bine. Dar sunt satena si am unele fire de nu se rup nici daca incerci sa le rupi cu flexul.laughing