| ingh3rash a întrebat:

Stiu ca de mica sunt racita la burta, am si probleme cu rinichi, cu vezica, am mai multe, mi-e si frica sa ma duc la ginecolog cine stie ce-mi gaseste dar o sa ma duc. Faza e ca mi-am inceput si eu viata sexuala de ceva timp iar eu nu simt nici o placere deoarece simt o usturime in vagin, uneori o simt si dupa ce fac pipi(incepusem sa nu imi mai dau seama daca e din cauza actului sexual ca nu am experienta si inca doare)sau am eu ceva la vagin. Faza e ca aseara am facut dragoste cu iubitul, dar a durat foarte repede, eram obositi, de data asta parca nu m-ai m-a durut asa, bine, eram si lubrifiata, doar ca azi am simtit niste cutite in vagin, si niste dureri de burta, durerile sunt normale ca ar trebui sa se apropie perioada sa-mi vina ciclul.Dar...am cautat pe net despre cutite in vagin si imi da numai despre sarcina extrauternina, desi noi mereu am facut doar cu prezervativ, faza e ca eu nu prea as putea sa raman gravida pentru ca mi-e sa nu fac avort spontan luand antidepresive timp d 5 ani fara pauza.Intrebarea e:Credeti ca, cutitele sunt din cauza unei afectiuni netratate sau poate fi sarcine extrauternina sau ceva in genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca tu ai o infectie netratata, poate boala inflamatorie pelvina chiar. mergi urgent la ginecolog, fiindca o chestie din asta poate da complicatii daca nu este tratata la timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi urgent la medic.Nu te lua dupa spusele nimanui.La o fata, chiar si o banala raceala in zona, poate avea urmari foarte severe in timp.Nu te juca cu sanatatea si cu viata ta.
Mult noroc si sanatate multa.

| MihaelaMariaPopa a răspuns:

Salutare, fugi iute la ginecolog ca e posibil sa ai o anexita netratata care da mai tarziu in infertilitate.problema cu usturimea o fi din cauza unui bacil coch care incepe sa se dezvolte in timp si caruia ii plac lenjeriile intime sintetice si detergentii pentru haine sau sapunul.si eu si sora mea am avut problema asta de mici avand sistemul imunitar f slab. eu am avut grija de sanatatea mea in timp sora mea nu. diferenta e ca ea este infertila,(a descoperit la 18 ani, acum are 28) eu nu. s-ar putea sa fie si problema asta sau, desi slabe sanse legata de zona intima, problema cu rinichii cel mai posibil sa fie de la proteina animala consumata in exces si mult prea putina apa consumata. Sfatul meu du-te la un ginecolog care sa iti ia proba si sa te vada la un ecograf, te costa in jur de 80 de lei dar merita. nu te du la spitale de stat ca nu rezolvi nimic chiar daca e gratuit. daca nu te duci o sa fie mai rau mai tarziu cand vei afla singura ca ai probleme mai grave.fa repaus cu prietenul si pana la control bai cu ceai de musetel in zona intima.numai bine!

| NoctisLuciusCaelum a răspuns (pentru MihaelaMariaPopa):

Bai cu ceai de musetel in zona intima? Tu mi urmaresti activitatea pe TPU.e clar ca nu te ai maturizat..sunt asistent medical si intre noi 2 mai doamna agent secret sunt mai in masura sa i dau un sfat, normal, ea alege ce crede ca e benefic pentru ea.

| MihaelaMariaPopa a răspuns (pentru NoctisLuciusCaelum):

Dragul meu poate esti tu asistent medical, dar si eu sunt consultant wellness in sanatate. imi pare rau sa-ti sun dar cu alte cuvinte cand vei avea un vagin o sa fim de acord ``noi2 ``cu infuzia de musetel ok? doar se spala pe exterior nu in interior daca ai inteles ideea domn` asistent.nu ma intereseaza cat de matur sau imatur esti sau cine te crezi, nu te cunosc si nu ma intereseaza de viata ta atata timp cat vorbesti asa.deocamdata eu am traininguri internationale cu un laureat al premiului nobel plus alti medici ai lumii foarte importanti. pot si eu sa vorbesc urat daca mi-o ceri dar nu am timp de prostii d-asteasi nu fac chaturi, bloguri etc cu cuvinte jignitoare pentru unul fata de altul.iti respect meseria dar nu te mai crede buricul pamantului. uita-te mai bine ca am sfatuit-o clar e un control medical, daca esti asa de capabil fa-i tu unul domn`asistent!

| 2008 a răspuns:

Urgent la medic si o sa-ti recapeti linistea interioara

| NoctisLuciusCaelum a răspuns:

Buna.E posbil sa nu crezi ceea ce iti spun dar tragi concluzia la urma.Sunt asistent medical de 1 an insa mama lucreaza ca medic la Spitalul Budimex Bucuresti.Am mai intalnit probleme de acest gen la cateva paciente, e posibil ca prezervativul sa ti irite partea periferica a vaginului, stai linistita ca nu ramai gravida.Ar trebuii ca iubitul tau sa aiba cateva zile astampar pentru a putea sa se linisteasca zona aceea, timp in care v a trebuii sa faci spalaturi cu ceai de musetel! Dupa 2, 3 zile cand ve ti incepe din nou actul sexual imi vei spune daca mai simti acele cutite. Sper sa ti fi fost de ajutor.

| NoctisLuciusCaelum a răspuns:

Ivancea2,nu spui nimic deosebit si ea mai mult ca sigur a luat in considerare obtinuea asta, felul in care ai raspuns la intrebarea ei nu face decat s o sperie nespunand nimic concret.Intr adevar nu i de joaca cu sanatatea.dar nici nu agrava situatia inutil, chiar nu e cazul.ingh3rash,daca tu consideri ca am dreptate doresc funda, repaus din activitatea sexuala macar 2 zile, ceai de musetel aplicat in zona vaginului si daca remdeiul asta a dat roade dupa 2 zile, te rog sa revii cu un raspuns sa calmam putin necunoscatorii, multumesc,

| adyna97 a răspuns:

Buna! Eu te sfatuiesc sa nu mai faci dragoste cu iubitul tau pana nu mergi la un medic happy, parerea mea! happy Mergi la un medic si fa-ti un control nu te juca cu chesti de genul asta! Bafta sper ca vei fi OK! happy

| 200324 a răspuns:

Ar trebui s-a consulti cat mai repede un medic!

| ralukutza1994 a răspuns:

O infectie netratata, sau nu stiu exact. Ar fi mai bine sa mergi la un medic!