| anonim_4396 a întrebat:

Cind simti o usturime in vagin si dureri in burta ce poate insemna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Usturimea vaginală ( în vagin ), eventual însoţită de mâncărime, POATE semnala o INFECŢIE vaginală/vaginită.

Dacă este vorba de usturime la urinare, atunci poate fi vorba de o infecţie urinară ( uneori este însoţită de urinare deasă şi slab cantitativă ), sau de o cistită...

Durerile de burtă pot fi din cauză că se apropie menstruaţia ( pot fi semne premenstruale ).

De asemenea, dacă vorbim de dureri de burtă-jos/ovare, poate fi vorba şi de o anexită ( răceală la ovare ) sau de o răceală abdominală...

NU ai explicat prea bine ce simptome ai!

Oricum, este INDICAT un control la medicul de familie şi acesta îţi va da Trimitere pentru analize/investigaţii suplimentare sau o Trimitere la ginecolog.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| Angelina0101 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc. Mi'ai fost chiar de ajutor. M'am mai calmat un pic.
Am exact usturime la urinare si este in cantitati mici si foarte des...
De dureri in burta nu stiu. pentru ca nu e timpul sa am menstruatie. Am dureri la ovare...
In rest iti multumesc :*

| bursuc001 a răspuns (pentru Angelina0101):

Cu plăcere!

Usturimi la urinare + senzaţie de urinare deasă şi slab cantitativă = RĂCEALĂ abdominală ( te-ai "răcit la burtă" ).

Durerile de ovare pot fi simptom premenstrual sau pot apărea şi în perioada ovulaţiei.
În afara celor 2 perioade, indică o anexită sau afecţiuni patologice ale ovarelor...
În cel din urmă caz e necesar un control ginecologic şi o ecografie ovariană.

O seară frumoasă.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Eu nu stiu ce ai facut tu, dar eu NU SUNT TATAL!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Spalatura cu ceai de pelin, sau coada soricelului, plus galbenele. Faci maxim o saptamana.
In rest, daca nu trece, sigur ai avea nevoie de un doctor bun, pentru ca diagnosticul sa fie corect si tratamentul sa fie cel potrivit.
Multa sanatate!

| RisenAngel a răspuns:

Daca ai si greata esti gravida laughing nu e nici o gluma

| Angelina0101 a răspuns (pentru RisenAngel):

Da nu am spus ca am greata...

| Adita1988 a răspuns (pentru Angelina0101):

Totusi fa si un test, haha laughing

| Oana910 a răspuns:

Pai... Poate insemna ori ca ai ceva crampe de lunga durata si pentru asta iti recomand ceaiul de musetel, ori ca esti constipat de ceva vreme(asta e vorba de burta). Despre vagin: iti recomand doctorul ginecolog pentru asta. Eu nu am treaba cu ginecologii eu sunt pediatru. Poate ca te-ai ranit. Si pentru asta iti dau un sfat: atunci cand "iti usuci vaginul" (sti tu ce inseamna) nu fa ca hartia igienica sa intre in vagin cu totul, doar tamponeaza incet si nu inauntru ci pe dinafara. Inauntru se usuca singura. La durerile de burta ma descurc sa explic cat se poate de inteles, insa pe usturimile de vagin, eu iti recomand doctorul ginecolog. Pupici si multa sanatate :*:*:*:*:*:*:*:*!

| CulturistuCris a răspuns:

Te-ai masturbat tare si repedeeee