| dulc3'maria a întrebat:

Stiu ca pe unii nu va intereseaza ce chatterbox vb eu aici.Azi am papat de dimineata 4 felii de paine graham cu un pate vegetal, dupa-amiaza am mancat vreo 4-5 biscuiti graham iar acum seara o portocalahee heeMentionez ca tin regim insa multi imi spun ca mananc prea putin si uneori la ore nepotrivitesadCe sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zâmbărici a răspuns:

Draga meaaa...atat ai mancat tu pe ziua de azi?

Mancarea gatita unde e?
Ai lasat-o in urmaa?
Nu neaparat sa fie ceva cu grasime multa dar macar o ciorbita sau o supa trebuie sa mananci.

Ce, vrei cumva sa lesini pe strada?
Ai grija ce faci.

Bye

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Renunta la acest regim extrem de nesanatos fiindca iti va afecta grav sanatatea. Nu mai manca atatea fainoase (adica limiteaza-te la o felie de paine graham si, eventual, un biscuite pe zi), in schimb mananca legume (macar un morcov si o bucata de telina rase, plus cateva foi de salata). Nu mai manca pate vegetal, este chimic si nesanatos. Mananca in schimb ciuperci fierte sau pe gratar (nu din conserva) si iaurt degresat.

Abh
| Abh a răspuns:

Unde sunt salatele de fructe si de legume, branza degresata, oul fiert, carnea slaba fiarta sau la gratar ce iti aduce aport de proteine? Dieta asta restrictiva te va anemia in timp, vei slabi dar vei fi bolnava, lipsita de energie iar cand vei gata regimul si te vei apuca de mancat, vei pune dublu pe tine.

soothe
| soothe a răspuns:

Sa mananci echilibrat si la ore potrivite. Si deja stii ca (sunt f convins) ca daca te privezi de alte alimente din "piramida alimentara" duce pe termen lung la dezechilibre dintre cele mai neplacute (pate vegetal la cutie? portocala? ai auzit de dieta Montignac?). Ai sa te convingi in cateva luni daca o tii tot asa. In primul rand are sa se vada la schimbari si intarzieri ale ciclului si atunci ai sa vii la fel de nevinovata cu alta intrebare. E treaba ta in fond. Si inca ceva, painea tampeste (chiar si aia de graham).

| mariazet45 a răspuns:

Ai mancat si putin si prost. 4felii de paine fie si ea graham o mananci pe parcursu intregii zile, biscuiti la pranz e de graoza, iar dupa masa de seara vei fi lesinata de tot. Macar de ai manca dimineata 2 felii de paine, la pranz un ceva carne de vita la gratar si o salata iar spre seara asa pe la 6 un ou fiert. Potocala o mananci intre mese. Bea 2 litri de apa si mananca macar necesarul de calorii specifice varstei si municii pe care o prestezi, daca nu vei face ulcer si peste cativa ani poti devenii si obeza ca se satura bietu organism se atatea biscuiti si iti va cere ceva ceafa de porc si asta mai lipsea.

| ecristinamc a răspuns:

Vei face ulcer asa.
Mai bine mananca mult dew tot darfara grisimi
Te vei imbolnavi asa sa stiiwinking

| Demoiselle a răspuns:

Hai sa-ti spun ce am mancat eubig grin...La 10 un sandvis cu paine de secara, branza degresata si rosii, pe la 12 o mandarina, la 16:30 o ciorbita cu multe legume(fara carne, bineinteles). Aa si am baut multa apa. Si cam atat pe ziua de azi. Maine o sa mananc niste iaurt dietetic de dimineata, din nou un fruct si pe la 16:30 peste marinat:X.
Sa stii ca si eu am aceeasi problema cu mama + bunica + tata + colegii mei. Dar tinad cont ca in ultima luna si 3 zile am fost vegetariana, s-au obisnuit cu stilul meu de mancat, in afara de faptul ca imi repata in contiuu `uita-te si tu cum stau pantalonii aia pe tine`.
Din proprie experienta, ai grija cu alimentatia ca dupa 2-3 zile de abtinere(nu stiu sigur daca te abtii sau doar atat ai nevoie) o sa ametesti rau si o sa te doara capul.
Merci pentru ideea cu pateul vegetal, uitasem de el. Tu poti sa incerci salata de morcov, telina si mar(crude, rase marunt) cu maioneza.
Succes!:*:*

| Roby67 a răspuns:

Daca tu te simti bine e egal ce spun alti, daca nu trebuie sa schimbi ceva

| xjustfearless a răspuns:

Mie mi se pare ca mananci bine. Dar daca vrei cauta diete pe nethappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regim pentru ca esti bolnava, sau dieta pentru a slabi? Trebuie sa mananci de 5 ori pe zi, si intr-un caz si in altul.Carbohidrati dimineata si la pranz, iar dupa amiaza si seara salate multe si fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga, daca vrei sa slabesti nu trebuie sa tii regim;). Nici nu e recomandat regimul, pentru ca de cele mai multe ori sunt excluse din cauza regimului si grasimile bune din alimentatie. Tu mananci extrem de putin si nu e bine, iti poti imbolnavi stomacul.Mananca la fiecare masa pana simti ca te saturi si dupa fiecare masa bea un pahar de apa. Fa exercitii speciale pentru partile corpului din care vrei sa slabesti si astfel vei avea si o silueta de invidiat si nici nu te vei imbolnavi;). Si sa iei cina cu 3 ore inainte de culcare. http://www.youtube.com/......p?/results uite, poti alege de aici, exercitiile pe care le face Nicoleta Luciu sunt chiar foarte eficiente;). Si oricum, din cate vad eu arati foarte bine, nu inteleg de ce vrei sa slabesti;). Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zici sa maninci normal de trei ori pe zi. Tu crezi ca stomacul nu e afectat din cauza ca maninci putin? Acidul gastric e din abundenta acolo in stomac si daca nu are ce macina atunci macina stomacul tau si uite asa se ajunge la alte complicatii dar asta aflam cind de obicei e prea tirziu pentru a redresa lucrurile. Asta e parerea mea. Si iti mai zic ceva poate nu vrei sa aflii sau poate nici nu te intereseazasickmama mea a murit tocmai din aceasta cauza ca nu a mincat si a facut tumoare la stomac(adica cancer). Din momentul cind sa descoperit acest lucru a mai trait doar 6 luni. Avea 44 de ani. D-zeu sa o odihneasca in pace. Deci tu alegi cu buna stiinta acest lucru. Sa nu mi-a iei in nume de rau ca ti-am zis acest lucru. Iti doresc sa ai o sanatate de fier iar eu zic ca e cel mai bine sa fim asa cum ne-a lasat cel de sus. Sa auzim doar de bine.

| M_5636 a răspuns:

Mananca mult dar nu grasimi si fa sport in fiecare zihappy

| mikimileypop a răspuns:

Este bine cum mananci nu asck ce sp altii este foarte bine asa.succes in continuare