| anonim_4396 a întrebat:

Sufar de tulburare obsesiv compulsiva. mi-e frica sa nu-mi pierd controlul, sa spun in public ceva obscen sau alte chestii.am aflat ca aceste ganduri negre sunt contrariul la ceea ce vreau eu.in realitate se pot intampla daca ma obsedeaza atat de tare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kazimir a răspuns:

@gabrielutzu nu-l asculta pe asta.
Pentru tulburarea obsesiv-compulsiva se da deobici tratament ori cu neuroleptice asociate cu acid valproic ori cu xanax. Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la un psiholog si psihiatru pentru tratament. NU te joci cu asa ceva! Daca nu iei medicatia respectiva se poate ajunge la nenorociri.
P.s. stiu bine ce zic caci lucrez la sectia de psihiatrie a spitalului judetean

3 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Cred ca ar trebuia sa mergi la biserica sa ti se faca niste slujbe de exorcizare,pentru ca asemenea comportament,gesturi, cuvinte, vin de la Satana.Si nu esti singura care este asa, marea majoritate a populatiei Romaniei este la fel.

| gabrielutzu a răspuns:

Mai spun o data:Incearca sa mergi la biserica si sa faci niste slujbe de exorcizare,pentru ca astfel de comportament,vorbe,etc,vin de la Satana. Oricum,nu iti fa griji, nu esti singura, marea majoritate a populatiei Romaniei sunt la fel ca si tine.

| Ioana_6915 a răspuns:

Buna, Geanyna
da-mi adresa ta de e-mail pentru ati spune cum am scapat eu de o asemenea boala, fara sa iau tratament medicamentos