| anonim_4396 a întrebat:

Suferă careva de tulburare de personalitate schizoida? Cum vă simțiți? Aveți prieteni?
Ce simptome aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Tulburarea schizoidă nu este o boala ci o deviere a personalitatii. Nu are simptome. Semnele care trădează o asemenea personalitate sunt independența,caracter asocial,introvertia. Acest psihodiagnostic il pune doar un neuropsiholog, atenție, nu psihiatru. Nu cred ca esti schizoid pentru ca din cate vad te interesează dacă esti normal si tocmai ce si socializat pe un site public. Poate ai o frica socială, de oameni, de aceea n ai prieteni.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Sunt mai multe tipuri.

| anonim_4396 explică (pentru Donsavas):

Am și fobie sociala dar psihiatra mi-o zis că sufăr de tulburarea asta nicidecum neuropsihologul.
Și dacă mă interesează că sunt normal sau nu asta nu înseamnă că nu sunt schizoid.bine eu sufăr și de depresie severa e cam greu sa ști din ce cauza am ajuns așa. orișicum 2 prieteni tot am doar că în rest sunt rupt de societate de realitate
Îmi petrec timpul doar stand în casa

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Fobia socială are ca si cauza psihologică lipsa încrederii în sine. E normal ca neavând incredere in tine sa n ai nici in oameni.
Neuropsihologul este singurul in masura sa puna psihodiagnostice ce tin de personalitate.
Dacă erai schizoid, nu ti pasa ca n ai prieteni dar cum te interesează aspectul asta, se explica de ce ai depresie. Un depresiv suferă ca nu are cine să l inteleaga la greu si se retrage social, ajungând să aibă sociofobie. Bineinteles ca doar psihiatrul are dreptul sa ti prescrie medicatie preventiv sau la nevoie.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal am o teama involuntara de abandon, asa ca pot spune ca ma regasesc in
aleg activitati care nu implica interactiune cu ceilalti
- pun pret pe singuratate si independenta
- deseori sunt incapabili sa raspunda in mod adecvat la aluziile de tip social, cand se gasesc intr-o situatie sociala
- nu doresc sau au putin interes pentru experientele sexuale cu altii
- pot parea plictisitori sau indiferenti pentru ceilalti
- nu sunt lideri de grup, mai degraba urmeaza un lider.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu. Am prieteni. Pot fi si empatica. Am si o intuitie foarte puternica.
Doar ca simt nevoia constanta de a ma izola, sunt foarte independenta, flegmatica, rece si indiferenta la aproape orice e in jurul meu. Mie ca sa imi pese de ceva trebuie sa ma autoeduc. Sunt cateva lucruri care imi dau trigger, totusi. Sentimentele mele, chiar daca apar, nu au intensitate. Chiar daca sunt comunicativa, nu prea ajunge nimeni la mine. Oamenii ma plictisesc si uneori efectiv nu am rabdare cu ei. Nu am niciun interes romantic, efectiv nu mi-am dorit niciodata o relatie, in toate am ajuns din greseala rolling on the floor. Si visul meu e sa ma mut in padure.
Mai sunt si altele, dar nu imi vin acum. Si am fost mai rau de atat, dar am avut norocul sa leg prietenii durabile inca din copilarie si ca mi-am dat seama cand lucrurile nu mergeau deloc in directia buna si am putut sa fac niste schimbari.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ești aroganta și sictirită happy nu esti schizoida in nici un caz. dont change be the same. :*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deloc. Si nu ma cunosti, asa ca tine-ti parerile pentru tine.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce asta ai pus intrebarea? Sa vezi cine e ca tine, si pe cei care nu au aceleasi trasaturi ca si tine sa-i judeci? laughing Read more. Judge less.

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce nu e schizoida in niciun caz? Ai citit macar despre tulburarea asta? Sau doar pentru ca stai in casa, gata, esti schizoid. laughing))))
Si tu esti la fel, daca stai sa te gandesti
Stai in casa si nu comunici
Arogant si scitirit.

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Te pui cu domnul psihiatru laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok draga fie cum spui tu. happy

| anonim_4396 explică (pentru Dalmore):

Eu în comparație cu ea am probleme și de anxietate generalizata și atacuri de panica de aceea stau mai mult în casă și sunt din fire mai tăcut nu sunt deloc interesant că sa atrag oameni langa mine nu mai da cu presupusul. take care happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ha ha ha ce amuzantă ești tu azi :*

| Dalmore a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca ea nu are? Nu-ti mai da tu cu presupusul, ca nu ti-a insirat toate problemele vietii ei intr-un singur comentariu.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dragul meu, sufar de depresie si insomnii de la 11-12 anisori. Am 22 de ani acum. Anxietatea am,, rezolvat-o'' in ultimii 2 ani, pentru ca m-am luptat cu ea.

Coboara-te din copac, ca de asta nu ai prieteni, nu pentru ca esti schizoid.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate ar fi mai bine să îți urmezi visul de a te muta în pădure acolo nu te mai plictisește nimeni laughing oricum mă bucur pentru că ți-ai rezolvat această problema și îmi pare sincer rău că ai avut o copilărie așa de grea te-am pupat și ai grija de tine :*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca vrei și mă primești și pe mine mă mut și eu cu tine în pădure nu de alta dar și pe mine mă cam plictisește lumea poate nu ca pe tine dar tot e ceva plictiseala acolo
Mă gândesc cum am putea conviețui unu langa altul acolo daca amândoi ne plictisim din orice și nimic nu ne flatează laughing ti pup :*

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te chem sa-mi tai lemne si sa le dai mancare le veverite.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pentru tine orice scumpy:* mai bine îți fac ție de mâncare că dedelitele se descurca ele au ce sa ronțăie.:*