| RAY a întrebat:

De ce este Tulburare de personalitate schizoidă ceva negativ?
**cica Indivizii afectați pot fi incapabili să formeze atașamente intime față de alții** ideea nu e ca nu pot face si ca evita asta din cauza dezamagirilor din trecut

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ehe...dacă ne luăm după aceste diagnostice, toată populația de pe globul pământesc ar suferi de vreo tulburare de personalitate. Mai bine nu le mai lua în considerare.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Sunt teste online de genu

| Geass1 a răspuns:

Pentru că e o tulburare a personalității adică e înafara mediei, a normalului.
Nu își pot face pentru că nu își doresc. De exemplu, eu evit să mănânc zahăr. Asta nu înseamnă că nu pot mânca.
Testele online sunt doar orientative, cele ok sunt cu plată și interpretate de un profesionist. (deoarece există diagnostic diferențial) Conform DSM 5, aceștia pot avea episoade psihotice scurte. (aka o altă problemă) Plus, se adaptează greu dacă nu au job-uri solitare. Nu sunt capabili să-și exprime emoțiile ceea ce e grav.
De asemenea, poate fi antecendentul schizofreniei sau tulburării delirante. Plus, pot dezvolta episod major depresiv.
Oricum, din ce văd în DSM, nu are o prevalență prea mare.

| RAY explică (pentru Geass1):

Ce e grav in a nu iti exprima emotile?