| Verus a întrebat:

Sunt baiat am 15 ani si 1, 74 cm inaltime. Ce sa fac sa mai cresc as vrea sa ajung la 1, 80 cm... fac inot si exercitii fizice acasa... alte sfaturi? Si voi ce parere aveti sunt scund sau inalt pentru varsta mea?.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihaelaic a răspuns:

Eşti exact la vârsta când vei începe să te înalţi brusc. Acum depinde şi ce înălţime au părinţii tăi, dar din experienţa colegilor de liceu ştiu că abia acum te vei înălţa. Îmi amintesc cum pe clasa a8a i-am lăsat destul de scunzi pe colegii mei în vacanţă, iar apoi, la începerea liceului, am început să văd cum tulpinile unora s-au înălţat. Pe clasa a10a erau deja toţi mai înalţi decât mine (eu fiind fată)! Stai liniştit, este absolut normal să ai înălţimea aceasta şi vei mai creşte până la 20 de ani. Să ai o zi frumoasă!

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat