| anonim_4396 a întrebat:

Sunt confuz rau de tot am parul lung si blond si imi cade foarte des iar taica-miu ma tot bate la cap sa ma tund ca sa nu chelesc cica chiar are legatura chelia cu caderea parului? sunt baiat straight face ajutati-ma va rog chiar nu doresc sa ma tund sad

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai antecedenti cheliosi ar trebui sa ai grije de podoaba ta capilara--- pierderea parului este un dat genetic.

| JustMusic a răspuns:

Nu te tunde, mergi la farmacie/plafar si ceri tratament impotriva caderii parului si cei de acolo o sa te ajute, nu cred ca ai 30 de ani ca sa chelesti de pe acum, se intampla, daca foloseste placa sau produse de coafat foarte des si asta poate fi o cauza a caderii parului. Daca te tunzi tot o sa cada daca are de cazut fie ca e lung fie ca e scurt, tie iti place asa, ingrijeste-l asa lung cum e, o sa accepte si tatal tau ca tie iti place cu parul lung.Mama mea a scapt de caderea parului cu tinctura de ardei iute cumparata de la farmacie naturista si il aplica pe scalp ca pe o masca si statea 30 de minute ddupa care se spala normal pe cap si si revenit, dar mare atentie daca utilizezi acest tratament sa nu iti cada tinctura pe fat sau mai ales in ochiic a te arde, pe scalp nu o sa simti nimic, spun asta deoarece si eu am incercat.

| h3r a răspuns:

Dar de ce parul lung? Pentru ca esti baiat.
Ai putea sa te tunzi, altfel o sa ti se regenereze parul si o sa intareasca firul de par. Mai pe scurt, da, are o legatura.
Dupa ce te tunzi incerci un sampon sau balsam cu ceva vitamine si o sa fie ok.

Take care.

| XatomisX a răspuns (pentru h3r):

Daca il tunzi scurt nu se indesete laughing astea sunt mituri

Mitul 1: Parul tau va creste mai repede si mai viguros daca il tai mai des.

Mitul 2: Parul iti va creste mai repede si mai des daca este tuns regulat

| h3r a răspuns (pentru XatomisX):

Mitul 3 : Daca firul este slab si cade des, atunci trebuie taiat pentru a fi regenerat.

| h3r a răspuns:

XOXO.
Chiar ti-a fost dor de mine?

| MalleusMaleficarum a răspuns:

La bărbaţi problema asta cu, căderea părului e genetică, dacă lu' taică-tu îi patinează musca pe cap atunci e foarte posibil să-ţi patineze şi ţie mai încolo.

| Ade2007 a răspuns:

Caderea parului nu are legatura cu lungimea lui. Incearca uleiul de ricin: e in jur de 3, 5 lei - 4. E cea mai naturala si ieftina solutie! il pui pe pielea capului si masezi 3 - 4 minute sa intre bine in piele si stai asa minim 3 ore sau il pui seara si dimineata te speli pe cap. Sa repeti chestea asta de doua ori pe saptamana. Rezultatele nu o sa se vada imediat dar dupa o luna ai sa vezi cum apar fire noi, cam de un centimetru. Acum depinde si de ce tip de par ai, daca e uscat, gras, vopsit, cum il usuci. Cand il samponezi sa nu folosesti mult sampon si sa utilizezi si un balsam pentru ca si el trebuie hranit, sa ai grija de varfuri pentru ca in timp se tocesc si asa favorizeaza ruperea lui. daca il tunzi nu o sa devina mai des, tot acelasi numar de radacini o sa ai! Pe scurt, un sampon cu Dpantenol (daca se poate), + un balsam tot din aceeasi gama, + ulei de ricin inainte sa te speli + tuns din varfuri o data la 3 - 4 luni!

| xDeeDeex a răspuns:

Incearca un sampon pentru intarirea radacini.

| Dragutza_Inna_1995 a răspuns:

Mai stiu o prietena care a avut aceas problema sh a folosit ceva pe Chelstop