| fgmijpb a întrebat:

Sunt baiat, am aproape 15 ani si acum am inceput clasa a opta. De fiecare data cand incep scoala, unii colegi care erau mai mici de statura decat mine ajung cat mine, iar cei care sunt la fel de inalti ca mine devin mai inalti. In clasa a patra eram al cincilea din clasa la inaltime, iar acum sunt printre ultimii(suntem 19 baieti). Credeti ca am o problema de crestere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am crescut pana la 15 ani si apoi m-am oprit la 1, 89 cm. Altii cresc pana la 20-22 ani. Altii raman mici. Fiecare cu felului, depinzand de mostenirea genetica. Uita-te la parintii si bunicii tai si poti fi ca ei sau mai inalt. Se spune ca cei de azi cresc mai inalti ca parintii.

| Panteraa a răspuns:

E ceva normal. Unii cresc dintr-o data, altii treptat. Pana pe la 18-20 de ani corpul e inca in dezvoltare si poti sa mai cresti.

| BitKode a răspuns:

Tu te vaiti ca nu cresti laughing eu am 15 ani, am inceput clasa a 9 a si am 190 cm laughing Sunt cel mai inalt din generatia de a 9 a laughing

| fgmijpb explică (pentru BitKode):

Bravo! Nu mi-as dori sa am asa mult, dar macar vreo 1, 75 si sa ajung pe la 1, 83 la 20 de ani. Si eu am un coleg care are vreo 1, 83-1, 85 si are doar 13 ani si e cel mai mic din clasa =)

| Someoneeene a răspuns:

Prietene, pana la 19-20 de sni ai timp sa cresti. Depinde de genetica, daca ai rude inalte, asa vei fi si tu

| Ciprian996 a răspuns:

Poate asa te tragi din rude.

| fgmijpb explică (pentru Ciprian996):

Tatal meu mi-a spus ca si el s-a dezvoltat tarziu, adica in clasa a noua, iar mama mea mi-a spus ca i-a venit ciclul foarte tarziu.

| fgmijpb explică (pentru Ciprian996):

Stra-bunicul meu si stra-unchii mei erau foarte inalti, dar tatal si bunicul meu au ajuns doar la 172-174 cm. Eu cred ca am deja 169 cm. Sunt la fel de inalt ca tata cand ma intind putin si el se apleaca putin. Dar colegii mei sunt si mai inalti.