| CosminPRO145 a întrebat:

sunt baiat fac 15 ani luna viitoare problema mea este ca sunt prea scund. Am 164 inaltime si toti colegii mei sunt mai inalti cu cel putin 10cm. In clasa a 5-a eram printre cei mai inalti la inaltime dar toti colegii mei au inceput sa creasca pe la varsta de 12-13 ani mult in inaltime iar eu mai deloc. Tin sa mentionez ca de 1 an jumate nu am pus decat 2 cm in inaltime aproape insesizabile la cat de inalti sunt colegii mei. Din cate am citit cresterea la baieti incepe repede de la varsta de 12 ani si se termina la 16. De la 16 mai cresti pana la 20 dar lent. Am mai citit ca multi au avut acel an de crestere care au pus chiar si 10 cm pe an. Eu nu am avut acel an de crestere pana aproape de 15 ani. Intrebarea mea este o sa mai am si eu acel an de crestere? Si daca nu mai sunt sanse sa cresc pana la 1.70 cm. Stiu ca 1.70 nu e o inaltime mare si altii se plang ca 1.70 e o inaltime mica si ei vor macar 1.75-1.76 dar eu nu am nici macar 1.70 la aproape 15 ani.Am parinti mai scunzi mama are 1.50 si tata in tinerete avea 1.70 (el este mai in varsta si acum a dat inapoi).Din ce am observat am picioarele mai scurte decat altii, in inaltime pana la trunchi suntem la fel dar la picioare, ei au piciorele cu mult mai lungi decat ale mele

5 răspunsuri:
| raMLesS a răspuns:

Daca ai 15 ani si 1.64, tinand cont de inaltimea parintilor, slabe sanse sa ajungi la 1.70.

| Ana1687 a răspuns:

Din pacate nu o sa mai cresti daca parintii tai sunt asa de mici de inaltime

| Tepty12 a răspuns:

Te-ai mai inaltat de la 15 la 16 ani? Ca eu am 15 ani si 2 luni si am 163, 3 cm

| Stefania266 a răspuns:

O sa mai cresti. Nu stiu daca peste 1, 70, dar vei creste. Esti inca mic. Te vei mai inalta. Stai linistit

| CosminPRO145 explică (pentru Stefania266):

Nu cred ca mai cresc, a mai trecut 1 am de cand am pus intrebarea asta si tot aceeasi inaltime amsad
Din ce am citit e posibil sa cresc de la 16-17