| Prezidentul a întrebat:

Sunt bune plombele la molar? Am avut o carie la un dinte molar si cred ca am dat am pus plomba degeaba, pentru ca dupa un an mi s-a spart, adica acum... Imi recomandati sa mai imi fac o plomba, pentru ca imi este frica, daca imi pica dintele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Probabil ai mancat alimente prea dure si ai fortat compozitul care a crapat. Probabil dintele tau natural care a fost obturat incepe sa cedeze din diversi factori si au aparut fisuri care au dus la pierderea plombei. Probabil materialul folosit de acel dentist nu a fost de cea mai buna calitate. Probabil cumva a aparut o alta carie pe sub plomba pusa si a facut sa apara spatii pe sub compozit ducand la caderea acestuia. Cauzele pot fi diverse, dar sigur este faptul ca recomandat este sa mergi din nou la dentist. Lasand gaura aia libera nu faci decat sa lasi posibilitatea faramarii dintelui, carierii in continuare a acestuia si asa mai departe. Mergi la stomatolog cat inca mai ai ce salva!

| HeavenCryssys99 a răspuns:

Si mie mi s-a spart o plomba la molar, dar dintele meu era de lapte asa ca l-am scos direct fara sa imi mai pun alta... poti sa iti pui o plomba mai rezistenta, probabil din alt material fata de cel pe care l-ai avut...scuze nu stiu mai mult