| Adry05 a întrebat:

Sunt confuza... Pana la urma e bine sau rau sa ne spalam pe dinti dupa fiecare masa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este rău să te speli după fiecare masă, atâta timp cât îți permiți toaletarea lor.
Pa, pa.

| Adry05 explică (pentru Legiuitoarea):

De permis, mi-o permit, conteaza insa sa le faca bine si nu rau.happy

| xBya a răspuns:

Rau? De ce sa fie rau? Prin spalatul pe dinti nu faci altceva decat sa cureti ramasitele de mancare si sa-ti reimprospatezi gura. Ce e rau in asta?

| Adry05 explică (pentru xBya):

Stiu, dar de curand a aparut un advertisment dat de dentisti cum ca ne folosim mult smaltul dintilor pentru a manca, si daca il mai si frecam prin periaj exista sansa sa fie distrus. De aia am pus aceasta intrebare.

| xBya a răspuns (pentru Adry05):

De asta nu am auzit, dar in orice caz, de doua ori pe zi, dimineata si seara nu are nimic daca te speli. Dupa celelalte mese te poti clati cu apa de gura, poti folosi scobitori, guma de mestecat, ata dentara, etc.

| beatrice9849 a răspuns:

NU.Doar de 2 ori pe zi:dimineata&seara, daca vrei sa nu-ti miroasa gura i-a o guma.

| pinky2505 a răspuns:

Din cate stiu daca te speli prea des ti se duce smaltul de pe dinti... si e cam exagerat sa te speli pe dinti dupa fiecare masa.
parerea mea.happy

| Adry05 explică (pentru pinky2505):

Ma intereseaza mai mult dupa o singura masa. Adica, dupa ce iau micul dejun si seara. E ceva rau in a ma spala pe dinti dupa o singura masa? happy