| IoanaPuppy31 a întrebat:

Vreau sa iau laxativ pentru constipatie dar am luat de 5 zile si acum aproximativ o luna de zile. Daca iau creaza dependenta? Cat de des sa le folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Constipatiile sunt din mai multe cauze, una din ele consumul unor alimente care creaza constipatie: orez, afine, etc. Alte motive pot fi de natura medicala, care necesita investigatii.
Eu nu mananc orez aproape deloc, deoarece am probleme chiar daca mananc putin (3-4 linguri).
Am discutat cu medicul lista alimentelor care am voie sa le consum fara probleme si constipatiile au disparut.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Laxativele nu se iau ca pe bomboane, sunt medicamente care pot da dependentă, identifică clar cauza constipatiei, bei suficientă apă? Manînci lichide, supe, ciorbe? Dca raspunsul este nu, atunci ai identificat problema, solutia nu este sa te indopi cu laxative, obisnuiesti intestinul sa evacueze numai daca i dai stimulent, laxativ, nu este bine, a, ca i ei odata la nu stiu cit timp o pastilă maxim două de laxativ, asta da, dar zilnic sa faci un obicei din a lua laxative este o prostie, ce varsta ai? Ca sa ai scaun zilnic, maninca cereale, fructe legume fibre, lichide multe apă ciorbă etc, si renunță la brînză, cartofi, fast food, pîine multă, covrigi, ca asta constipă,. Ce varsta ai? Si de cît timp te confrunti cu aceasta problemă constipatia, la cîte zile ai scaun? Mersi.

| IoanaPuppy31 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Buna,
Am mers si am discutat cu farmacista si sustine ca deoarece in ultimul timp am cam renuntat sa zic asa la fructe si apa ma constip. Am luat dimineata asta laxativ, acum o saptamana si cam de o luna. Am luat de dimineata ca sa scap si sa pot incepe un stil de viata sanatos band lichide si consumand mancare sanatoasa. Am decis ca daca constipatia revine am sa merg la medic pentru a-mi prescrie altceva, laxative supozitoare nu mai iau ca sa nu dea dependenta. Am 14 ani.

| dannyel86 a răspuns:

Decat sa folosesti laxative, mai degraba ai grija de alimentatie si de frecventa mersului la toaleta.
Nu se poate numi neaparat dependenta, dar nu poti apela la ele de fiecare data cand ai o problema legata de constipatie. Exista metode alternative care nu dauneaza organismnului si ar fi recomandat sa te folosesti de ele (ce si cat consumi).

Răspuns utilizator avertizat
| En3Rgi a răspuns:

Ai pierdut un pariu sau ceva de genul? laughing

| IoanaPuppy31 explică:

Eu asa am auzit, ca provoaca dependenta in timp si nu mai functioneaza normal sistemul digestiv. Am mancat rosii, am baut multa apa si zeama de lamaie ca sa ma refac. Ce e drept, am cam neglijat alimentatia mea si nu am prea mancat supe.

| alexandru0995 a răspuns:

Nu are ce dependenta sa creeze..stiu ca nu trebuie sa iei mai mult de doua capsule pe zi

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alexandru0995):

Habar nu ai dar dai sfaturi, normal ca provoaca dependentă. informeaza te nu scrie bazaconii.

| alexandru0995 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca este prescris de farmaceutic, si iti spune sa iei nu este ceva grav corect