| anonim_4396 a întrebat:

Sunt constipata.Nu am facut treaba mare de joia trecuta.Am mancat numai iaurt, supa, cartofi piure, compot, dar nimic.Plus ca eu sunt operata de hernie ombilicala.Maine voi merge la doctor la control, si imi e frica ca atunci cand o sa auda ca sunt constipata o sa ma interneze din nou.Va rog ajutati-ma, spuneti-mi ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai mai fost internată tot pentru constipație?
Consultă un gastroenterolog pentru tratament și dietă alimentară cât și exerciții fizice!
Pa, pa.

| Corina a răspuns:

Incearca cu ceai de Crusin, mananca miere de albine, bea lichide multe, consuma din belsug legume si fructe si fructe uscate.
Masajul abdomenului: se pun palmele in jurul ombilicului si se rotesc masand usor in sensul acelor de ceas, apoi in sens invers, cam vreo 5 min. Uleiul de ricin poate fi si el o alternativa atunci cand celelalte metode dau gres. Trebuie insa sa ceri sfatul unui specialist inaintea folosirii lui. Sau du-te la farmacie si cere sa-ti dea niste laxative.

| Artemisia a răspuns:

Nu am fot internata pentru constipatie, am fost internata pentru ca am avut hernie ombilicala, joi dimineata am fost operata, joi seara am avut scau, iar de atunci nimic.
Recunosc ca si eu nu am manca cine stie ce, dar ar fi trebui sa am scaun, pentru ca deja e o saptama si nu e normal.
Mi-e frica sa nu fiu internata iar.

| veronica a răspuns:

Eu de obicei o patesc acum ca sunt gravida si unica mea solutie e cafeaua, sincer imi fac un nes 2 cafea si 3 zahar si dupa ce beau jum de cana ma duc direct la baie, eu nu am voie sa iau pastile si e singurul lucru care ma ajuta, in general ajuta si perele si kiwi daca mananci 2 3 zile te duci la baie, asa fac eu nu stiu daca o sa meaga si pentru tine cafeaua, dar incearca.

| pinkpupix a răspuns:

De ce nu te-ai dus la farmacie?!
Cere la farmacie ceai antiadipos (e o cutie verde cu o balerina) si iti garantez ca nu vei mai avea aceasta problema (pune apa fierbine peste 2 plicuri).
O varianta mai este si uleiul de ricin ( 2 lingurite)

| catalina_8997 a răspuns:

Ia si tu un laxativ astazi ca sa iti treaca problema pana maine.

| Angelsergiuboy a răspuns:

1 lacasativ

daca ala nu da rezultate

pastila minune

DURCOLAX

iei 1 din ala si atunci nu te mai ridici de pe WC cateva ore bune

citesti vreo 3 romane pe WC atat o sa stai

sper sa-mi dai 1 funda daca te-am ajutat

| Matador a răspuns:

Du-te la farmacie si cere ceva pentru constipatie.
Daca stai pe TPU, sigur nu o sa-ti treaca...sau...cine stie.