| Misa4530 a întrebat:

Sunt diagnosticată cu colita ulcerativa, de un an jumate nu am mai luat tratament deoarece n-am mai avut nici o problema cu boala. Recent am avut două zile cu scaune cu puțin sânge, in care am reluat tratament ul (imuran, tasectan, salofalk ). Acum sunt constipata de 3 zile iar ciclul a întârziat 4 zile. Întârzierea menstruației poate fi datorita faptului ca am reluat tratamentul cu imuran (2 pastile pe zi)? Întreb mai ales de imuran deoarece ele sunt niste pastile destul de puternice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

In topicul asta spui ca ai colita ulcerativa care ti-a fost descoperita acum 3 ani jumate, in vara anului 2020:

https://www.tpu.ro/......-aflat-de/

Faptul ca ai mai departe sangerari si constipatie, dovedeste clar ca nu tii dieta care ti-a dat-o medicul si nu te hranesti numai cu ce ai voie.

Imi pare rau sa-ti spun, dar daca nu iei in serios boala pe care o ai sa o tratezi cu DIETA stricta si tratamnet adecvat, boala duce incet-incet la cancerul de colon.