| lime_3980 a întrebat:

Sunt disperata! Mi-au aparut 3 herpesuri: unul pe buza de jos si doua pe buza de sus!
De vreo luna imi tot apar unul dupa altul. Si ultima oara mi-a aparut unul pe buza de sus, apoi a aparut unul pe buza de sus si al 3lea langa cel de sus cam la 5 mm distanta.
As vrea niste remedii pentru acest lucru.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fly a răspuns:

In primul rand ar trebui sa incerci sa vezi oare de ce-ti ies? ti s-a ingreunat ficatul? mananci prea gras, sau prea dulce sau poate nu bei suficient? iti recomand sa pui unguent pentru herpes de la farmacie si sa fii atenta la ce mananci si ce bei. un unguent bun e "zovirax". eu il folosesc si ajuta.

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și tu nu știi să aplici pe ele tinctură de propolis?
Nu ai pentru ce.
Sănătate.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Prima masura pe care trebuie sa o iei este sa-ti hidratezi tot timpul buzele cu un produs special, gen strugurina, balsam de buze. Herpesul apare in conditii de uscaciune a buzelor, asa ca probabil de aceea iti apar asa des acum, e frig si daca iesi afara fara sa ai buzele protejate, oferi herpesului motiv sa erupa. A doua cauza e scaderea imunitatii organismului, mananca fructe si legume proaspete cat de multe. Tratamentul antiviral este atat intern, il prescrie medicul( poti sa apelezi la medicul de familie) cat si extern cu unguente de genul Aciclovirului, Zoviraxului.

| ATHOS a răspuns:

Pentru herpes exista diferite tipuri de tratament. Unul dintre medicamente se numeste "Cloviral". Poti sa te adresezi si medicului de familie sau te poti consulta cu o farmacista.
Bafta!

| ATHOS a răspuns:

Exista diferite medicamente pentru tratarea herpesului. Unul din ele se numeste "Cloviral". Poti sa te adresezi medicului de familie sau te poti consulta cu farmacista.
Bafta!

| doctorul9595radu a răspuns:

Din pacate acest virus este instalat in coloana si nu poti scapa niciodata de el. vezi cand iti apar depinde la mancare la suparare verifika in timp si ai sa iti dai seama poate ai unele alergi

| r0xaa a răspuns:

In primul rand nu e ok ca iti apar asa des ar trebui sa te duci la un medic, pai mie cand imi apar ma dau cu pasta de dinti si alifie aciclovir si asa imi trece.incearca si tu:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi apar destul de des...si ma scot din sarite! Am incercat tot felul de creme pentru asta dar cel mai bine imi fac plasturii de la Compeed pentru ca nu ma mai mananca si trec super repede!

Sper sa iti fie de foloshappy