| AlexBazzy a întrebat:

Sunt EXTREM de stresat!

Nu mai suport: scoala, stresul, pana si prietenii si parintii.

Nu mai suport viata! NU MAI POT!

Am avut un incident neplacuta si acum poate sa-mi scada nota la purtare... si acum stau cu un nod in gat, ma simt rau.

Parintii ma freaca la cap cu notele si daca afla ca s-ar putea sa-mi scada nota la purtare cu vreo 2-3 puncte nu stiu ce sa ma fac.

La scoala nu prea mi-e bine, nu ma inteleg bine cu nimeni.

Toate probleme de pe lume mi s-au adunat pe umeri. Nu mai pot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Alex,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| ivanhoe a răspuns:

Trebuie sa-ti faci o ordine...Baga-ti mintile-n cap. Nu ai specificat varsta sau clasa in care esti. De acord cu tine. Au patit-o si altii. Pari un baiat destept. Nu dispera! Fii tu! Esti bine asa cum esti, numai ca trebuie sa fii un pic mai modest. Nu-i privi pe ceilalti de sus, chiar daca sunt mai prosti decat tine si tu stii asta. Incearca sa fii un pic mai... introvertit...

| CookieFace a răspuns:

O vai dar nu...inca un copil de 12 ani care se vaita ca "s-a saturat de viata" si cauta ajutor pe internet...trist sad

| Turquoise1227 a răspuns:

De ce nu incerci sa mergi la un psiholog? Poate te ajuta. Parintii si prietenii tai cu siguranta tin la tine si nu trebuie sa gandesti negativist. Iar cu scoala, tuturor le este greu cu invatatul. Nu esti singur. Incearca la in psiholog sau daca vrei, vorbeste cu cineva in care ai incredere si te vei simti mai bine. Sper ca te-am ajutat! :*