| OnlyDga a întrebat:

Sunt foarte anxios de ceva vreme, pe lângă asta cred ca am si o ușoară depresie. Știți niște medicamente de luat sa nu mai fiu asa, mi se întâmplă mai ales când ies între oameni mulți? Tremur incontrolabil. Menționez ca merg și la psiholog dar poate m-ar ajuta și niște medicamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la un consult psihiatric, pentru ca problema ta este destul de serioasa daca a aparut tremur incontrolabil.
Din pacate, un psiholog nu te poate ajuta.

| Mosotti a răspuns:

Pai ai nevoie de tratament de urgenta, trebuie sa te duci la medic psihiatru sa-ti dea un trat pentru anxietate, ca de aia tremuri asa, si intre multi oameni, ai anxietate sociala.
Aveai si inainte putin poate, dar acum s-a agravat. La psiholog nu prea se rezolva.

In general se duce omu la medic, si medicul zice daca e cazu de psiholog sau nu, nu de alta dar multi psihologi nu trimit omu la medic desi ar fi fost cazul.

Nu merge sa iei trat de capul tau ca ai nevoie de reteta.
Asa ca la medic cat mai repede, nu mai sta ca se va agrava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii anxietate manifestata prin atac de panica usor. eu iau xeroxat sedative te linistesc una intreaga dim si jumate seara inainte de somn

| maphiotul a răspuns:

Nu sunt medic dar iti spun 100% ca trebuie sa mergi la un psihiatru nu la psiholog.nu o lua ca pe o jignire nu inseamna ca un om care merge la psihiatru e nebun.si medicamente pentru anxietate sau depresie doar psihiatrul iti poate da pe reteta verde.nu sunt disponibile in farmacii la liber si nicidecum sa le iei dupa parerile oamenilor neavizati.

| NunuNini a răspuns:

Doar de la o vreme? De ce?
Remediul este sa iesi mereu intre oameni, sa socializezi cu ei.
Medicamentele te fac leguma, efectul va fi invers. Vei dori mereu sa fugi de altii.

| existential a răspuns:

Iti dai seama ca noi nu iti putem prescrie medicamente. Pot sa aiba efecte secundare nasoale. Asta o face psihiatrul.
Priveste partea buna... macar exista oameni intre care sa iesi. Altii sunt izolati happy

| elemonis a răspuns:

Buna.
Cred ca ar trebui sa mergi la un doctor pentru un consult si sa-ti prescrie un medicament.
Nu cred ca ar fi bine sa iei dupa ureche medicamente pentru ca iti pot face rau, iti pot pune viata in pericol.

| CătălinCanabis a răspuns:

Fă-ți prieteni.